Polugodišnje aktivnosti 'Čačićevih dečkiju', kako voditeljima Centra za praćenje poslovanja energetskog sektora i investicija (CEI) tepaju mediji, a koje su provodili u sklopu programa energetske obnove zgrada, pokazale su niz nevjerojatnih stvari: primjerice da Hrvatska nema registar javnih zgrada. Procjenjuje se da ih je između 3 i 4 tisuće, od čega 85 posto otpada na jedinice lokalne samouprave, dok je preostalih oko 300 zgrada u vlasništvu države, i to gledajući po kriterijima programa energetske obnove.
Podatke je iznio Dragan Marčinko, predsjednik upravnog odbora CEI-ja, dodavši da je dosad ugovoreno izvođenje energetske obnove na pet objekata ukupne vrijednosti 13,7 milijuna kuna, a to su škole u Varaždinskoj županiji. "Prvi natječaj za obnovu dječjeg vrtića u Bistri je poništen jer se ispostavilo da su dani pogrešni podaci o potrošnji energije. Naša je uloga da objavljujemo tendere i ne možemo odgovarati za netočne informacije od korisnika objekata.", rekao je Marčinko.
Iako se na prvi pogled može činiti da je dosadašnji tijek realizacije tog programa praktički zapeo jer brojka od pet objekata pokazuje nisko ostvarenje u odnosu na najavljene ciljeve da će oko 500 zgrada do kraja godine ići u obnovu, iskustva do kojih je CEI došao mogu dati veliki stimulans cijelom programu pa se očekuje da će Ministarstvo graditeljstva program proširiti u smjeru omogućavanja nizu općina, gradova i županija na jadranskoj obali da samofinanciraju dio obnove kako bi ga mogli uklopiti u postojeći program. Naime, program se zasniva na roku povrata kredita od 14 godina tijekom kojeg se investicija vraća iz ušteda energije, a pokazuje se na primjeru Istarske županije da je zbog povoljnih klimatskih prilika uštedu moguće ostvariti u dužem roku. CEI ima, rekao je Marčinko, za objavu 120 energetska pregleda koja mogu ići u javno nadmetanje, a za 15 zgrada se čeka suglasnot jedinica lokalne samouprave. Konkretno, čeka se suglasnost Osijeka i Karlovca za obnovu tamošnjih zgrada.
"Najzanimljivije je da je 25 tendera nerealizirano zbog nedostatka interesa zajednice ponuditelja koji nisu bili spremni javiti se na natječaj jer nisu navikli raditi posao po sistemu ključ u ruke u kojem snose rizik, garantiraju uštede i nude financiranje. U protekla četiri mjeseca intezivno smo radili na svim pretpostavkama da ovaj program brže krene te smo održali niz radionica sa tvrtkama kako bi ih educirali. Dodatno smo naručili 300 energetskih pregleda za sve javne zgrade u državnom vlasništvu i u sljedećih šest mjeseci je za očekivati ukupno oko 400 tendera. Sada više ne ništa ne leži na CEI-ju, nego na jedinicama lokalne samouprave koje moraju odlučiti hoće li program energetske obnove, uključujući i energetski certifikat koji moraju imati do kraja godine, raditi sami ili preko CEI-ja, ali u tom slučaju moraju nam dati suglasnost", rekao je Marčinko.
Najavio je da početkom studenog kreće prvi paket projekata JPP-a – škole i bolnice u tri regije i skladište MORH-a – vrijedan oko 740 milijuna kuna, te najavio da će tendere Agencija za JPP vjerojatno objaviti u prvoj polovici prosinca.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.energetski pregledi se rade po metodologiji koja je dvadeset godina zastarjela, i već se odavno zna da ona ne može dati nikakve realno upotrebljive i pouzdane podatke.
sukladno tome, nijedan izvođač ni u snu ne može garantirati uštede, pa su i tih 5 vjerojatno neki čačićevi intimusi.
čitav koncept je zasnovan na oholom neznanju i neinteligenciji, što nije ni čudno kad znamo tko ga je inicirao.
da, i? šta je to uopće “javna zgrada”? velika javna kuća? ne zna se koje bolnice milanović zatvara, i ne zna se gdje djeca idu u školu? ne zna se gdje državni službenici idu na posao?
“zajednica ponuditelja”?
pazi, “energetski pregledi”… koje rasipanje parama, a raju stišći dok ne pukne..
– možda su Slovenci zainteresirani
Uključite se u raspravu