Ruanda je zajedno s Australijom, Argentinom, Luksemburgom i Južnom Korejom u četvrtak dobila mjesto u Vijeću sigurnosti UN-a unatoč optužbi UN-ovih stručnjaka da ruandski ministar obrane zapovijeda pobunom u susjednoj Demokratskoj Republici Kongu.
Ruanda nije imala protukandidata za afričko mjesto u Vijeću sigurnosti, koje će Južna Afrika napustiti u prosincu, a na glasovanju u Općoj skupštini UN-a, gdje joj je trebalo dvije trećina glasova zemalja članica, dobila je 148 glasova. Argentina je također bez protukandidata dobila mjesto u vijeću dobivši 182 glasova u skupštini koju čine 193 članice. Mjesto je sa 140 glasova dobila i Australija. Luksemburg je dobio 131 glas a Južna Koreja 149. Za mjesto Azije i Pacifika nadmetali su se Kambodža, Butan i Južna Koreja a nakon što je mjesto osigurala Australija za preostalo mjesto u skupini "Zapadna europa i drugi" konkurenti su bili Finska i Luksemburg.
Stalna mjesta u Vijeću sigurnosti ima pet stalnih članica s pravom veta, SAD, Veliku Britaniju, Francusku, Rusiju i Kinu, te 10 nestalnih članica bez prava veta. U četvrtak se glasovalo za mandat koji počinje 1. siječnja 2013. i traje do 31. prosinca 2014. Povjerljivo UN-ovo izvješće, s kojime je agencija Reuters upoznata u utorak, baca, međutim, sjenu na izbor Ruande u 15-ročlano UN-ovo vijeće koje ima mogućnost uvođenja sankcija i odobravanja vojnih intervencija.
Prije glasovanja izaslanstvo Konga reklo je Općoj skupštini da ima prigovor na ulazak Ruande u Vijeće sigurnosti i optužilo svog susjeda da pruža utočište "ratnim zločinicima koji djeluju u istočnom dijelu Konga i koje traži međunarodna pravda". "Stručna skupina" Vijeća sigurnosti je ocijenila da Ruanda i Uganda, unatoč toga što to odlučno niječu, nastavljaju podržavati pobunjenike u njihovoj šestomjesečnoj borbi protiv snaga vlade Konga na istoku te zemlje. Vlada Konga je u srijedu zatražila ciljane sankcije protiv ruandskih i ugandskih dužnosnika koje su UN-ovi stručnajci naveli u svom izvješću.
Po UN-ovim stručnjacima koji prate poštivanje sankcija i embarga na izvoz oružja s Kongom, ruandski ministar obrane general James Kabarebe zapravo zapovijeda pobunom a Ruanda i Uganda osiguravaju oružje, vojnike, vojnu i političku pomoć pobuni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu