Nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji hrvatski poduzetnici poslovat će u uvjetima uvećane liberalizacije trgovine robama i uslugama, i to na unutarnjem tržištu EU i na međunarodnom tržištu. Hrvatska se Aktom o pristupanju Europskoj uniji obvezala pristupiti ugovorima koje je Europska unija sklopila ili koje privremeno primjenjuje s jednom ili više trećih zemalja. Stoga će Hrvatska otkazati sve do sada sklopljene ugovore o slobodnoj trgovini dan prije članstva u Europskoj uniji. U tom će smislu Državni ured za trgovinsku politiku (DUTP) do članstva u Europskoj uniji poduzeti niz zakonodavnih postupaka povlačenja iz potpisanih ugovora.
Zakonodavstvo
Državni ured za trgovinsku politiku imat će i važnu ulogu u predlaganju i praćenju usklađivanja zakonodavstva na području trgovinske politike sa zakonodavstvom Europske unije te u sudjelovanju u koordinaciji pripreme nacionalnih stajališta u procesu usvajanja zajedničke trgovinske politike. U razdoblju do hrvatskog članstva u Europskoj uniji DUTP će u suradnji s drugim institucijama i gospodarskim interesnim udrugama i organizacijama kroz više javnih aktivnosti upoznati hrvatske gospodarske subjekte s budućim uvjetima poslovanja, i na unutarnjem tržištu Europske unije i na tržištima trećih zemalja, posebno na potencijalnim novim tržištima. U razdoblju do članstva Državni ured za trgovinsku politiku će kao predlagatelj Uredbe o carinskoj tarifi još samo jednom, i to za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja 2013., izraditi Uredbu o carinskoj tarifi. Međutim, od 1. srpnja 2013. godine započet će se s primjenom Zajedničke carinske tarife Europske unije.
Kvote
Datumom 15. rujna 2012. završen je s prvi krug poziva hrvatskim gospodarstvenicima radi korištenja trgovinskog mehanizma autonomnih tarifnih suspenzija i kvota Europske unije. Ured je zaprimio više od 50 upita radi korištenja ovoga trgovinskog mehanizma, a u skladu s pravilima EU, nekoliko pismenih zahtjeva je proslijeđeno u Europsku komisiju. Ako Europska komisija prihvati hrvatske zahtjeve, oni će se primjenjivati od dana hrvatskog članstva u EU. Vrlo je važno naglasiti da se o svakom zahtjevu države članice EU raspravlja pojedinačno i selekcija opravdanih zahtjeva je vrlo stroga i precizna. Državni ured za trgovinsku politiku upućuje i upućivat će hrvatske institucije, kao i predstavnike gospodarstvenika o svim propisima i dokumentima vezano uz trgovinsku politiku, što uključuje i upoznavanje s WTO pravilima, dvojnom namjenom, ugovornih odnosa EU s trećim zemljama, Općeg sustava preferencijala, zaštitnim mjerama koje su na snazi te uvjeta za ulazak na tržišta trećih zemalja. Državni ured za trgovinsku politiku otvoren je poslovnoj zajednici i želi biti njezin "glasnogovornik" u institucijama Europske unije u procesu kreiranja i provedbe europske trgovinske politike i trebao bi biti servis hrvatskoga gospodarstva koji će mu pomoći u otvaranju kanala komunikacije i olakšati izlazak na strana tržišta. Državnom uredu za trgovinsku politiku možete se obratiti telefonom na broj 01/6106 114, faksom na broj 01/6109-114 te web-stranicom www.dutp.hr.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu