Arapske banke potiho se ubacuju na tržište trgovanja robama kreditirajući kuće koje s tom robom trguju.
Tim su tržištem donedavno dominirale francuske banke koje su trgovinskim kućama kao što su Glencore, Vitol i Cargill davale izdašne kreditne linije. Sve veća prisutnost banaka iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara, Jordana, Bahreina i Saudijske Arabije posljedica je snažnog pada tržišnog udjela europskih banaka koji je sa 80 posto od prije dvije godine pao na samo 50. Banke iz eurozone, koje su dosad bili glavni financijeri kuća koje trguju robama, zauzdale su plasiranje kreditnih linija zbog ograničene likvidnosti američkog dolara.
BNP Paribas, Crédit Agricole, ING i Société Générale trgovinskim kućama davale su najviše kredita. Iako su količine kredita koje arapske banke nude relativno male, njihova prisutnost sve više raste, piše Financial Times. Christopher Fix, čelni čovjek robne burze u Dubaiju, kaže kako se sve više aktera na Bliskome istoku interesira za financiranje tržišta roba.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu