Christian Oesch brine se o stadu krava muzara. Kamo kod ide, ne odvaja se od svojega pametnog telefona. Naime, tu i tamo dobije sms poruku od neke svoje krave.
Da pojasnimo, Christian Oesch (60), koji se brine o stadu u kojemu ima 44 krave muzare Holstein i Jersey, sudjeluje u testiranju uređaja kojim se u krave usađuju senzori ne bi li uzgajivači znali kada se one tjeraju. U pravi trenutak, navedeni uređaj šalje poruku na telefon stočara. Tekstualna poruka stiže na jednome od tri glavna jezika u Švicarskoj (njemačkom, francuskom ili talijanskom), a još je dostupna i na engleskom te španjolskom jeziku.Elektronički detektor za tjeranje bit će dostupan na tržištu već početkom sljedeće godine. Izum je to skupine profesora s tehničkog fakulteta u obližnjoj švicarskoj prijestolnici, Bernu. Oni tvrde da za navedeni uređaj postoji tržište jer su krave muzare pod sve većim pritiskom da proizvedu veće količine mlijeka te stoga pokazuju sve manje znakova tjeranja. Zbog toga je švicarskim mljekarima i stočarima dodatno otežano tradicionalnim vizualnim pregledom utvrditi kada im dovesti bika ili, danas u 80 posto slučajeva, osjemeniti ih umjetnim putem.
Senzor koji se usađuje u genitalne organe neke Fione ili Belle (najčešća imena krava u Švicarskoj) mjeri tjelesnu temperaturu, a zatim rezultate šalje u drugi senzor koji je pričvršćen uz vrat iste krave, a koji mjeri kretanje. (Jer su krave tijekom tjeranja puno nemirnije.) "Rezultati se kombiniraju uz pomoć algoritama, a ako se krava tjera, stočaru se šalje tekstualna poruka", objašnjava Claude Brielmann, računalni stručnjak koji je sudjelovao u razvoju ovog sustava. Detektor na vratu krave opremljen je SIM karticom kako bi stočar mogao platiti pozive. "Naš sustav u 90 posto slučajeva prepoznaje da je riječ o tjeranju", kaže Brielmann.Ovaj uređaj, poznat pod nazivom detektor za tjeranje, potaknuo je sumnju kod mnogih boraca za prava životinja, ne toliko zato što se postavlja u genitalije goveda već zbog navoda o stresnom životu krava u Švicarskoj. Potaknuo je skepsu i među mljekarima, koji su zapanjeni cijenom od oko 1400 dolara po jedinici. "Hoće li nam to donijeti išta u financijskom smislu?", pita se Ulrich Tschanz (76), koji je u susjednom gradu Oberlindachu, u kojemu je najglasniji zvuk zvonjava zvonaca na vratovima krava, uzgajao Holstein krave sve dok stado od 40 krava prije nekoliko godina nije prepustio na brigu sinu. "Uvijek drži svoje krave na oku, uvijek ih drži na oku", dodaje. "To je najbolji način." Međutim, stručnjaci tvrde da mjere provedene radi povećanja proizvodnje mlijeka (dodavanje proteina, minerala i vitamina u stočnu hranu) negativno utječu na kravlji metabolizam te da će stoga ova naprava uskoro postati nužna.
"S većom produktivnosti dolazi do pada reproduktivne aktivnosti", tvrdi veterinar Samuel Kohler, jedan od izumitelja navedene naprave i član Uprave tvrtke Anemon koja će je plasirati na tržište. "Vrlo često stočari propuste pravi trenutak." Christian Oesch je zasada jako zadovoljan rezultatima. Navodi da katkada naprava šalje lažni signal da se krava tjera, a ponekad ne uspije detektirati kada je krava u ljubavničkom raspoloženju. Takve pogreške negativno utječu i na lisnice stočara. Oescha, koji krave osjemenjuje umjetnim putem, propuštanje pravog trenutka stoji i do 300 švicarskih franaka u obliku sjemena bačenog u vjetar.Švicarski zakoni o zaštiti životinja među najstrožijima su na svijetu. No Hansuli Huber, izvršni direktor švicarske agencije za prava životinja Tierschultz smatra da dostojanstvo krava nije upitno. "Postoji određeno opravdanje" za uporabu tih uređaja, kaže on. No dodaje: "Pravi problem je to što krave ne pokazuju znakove tjeranja, a to se veže uz potražnju sve većih količina mlijeka." Kohler kaže da ne očekuje opiranje ovoj novoj napravi. "Nije riječ o okrutnosti prema životinjama", tvrdi. "Krave se ponašaju normalno. Ne vidim u čemu je problem."
John Tagliabue
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu