Jedan se brat pridružio globalnom džihadu protiv Zapada pod ratnim imenom Abu Yahya alLibi. Postao je najveća zvijezda Al-Qaide, a prije četiri mjeseca smrtno je stradao u napadu američke bespilotne letjelice u Pakistanu.
Drugi brat, Abdel Wahab Mohamed Qaid, još je ranije postao islamistički militant, no danas je pripadnik umjerene struje u novom libijskom parlamentu. Dok Sjedinjene Američke Države pokušavaju odmjeriti reakciju na islamistički napad na američku diplomatsku misiju u Benghaziju, u kojoj je smrtno stradao veleposlanik J. Christopher Stevens, Qaid kaže da oprečan životni put braće daje vrijedan uvid u to koliko je opasno različite odvjetke političkog islama smatrati jedinstvenom radikalnom prijetnjom. Potpora Abu Yahye Al-Qaidi prema Qaidovim je riječima započela tijekom dugog boravka u zatvoru u zračnoj bazi Bagram u Afganistanu, a to potvrđuju i analitičari sa Zapada. Oba su brata u početku odbacila Osamu Bin Ladena i globalni džihad te se posvetila svrgavanju Muamera Gadafija s vlasti. No nakon napada 11. rujna 2011. te američke invazije na Afganistan, Amerikanci su počeli hvatati islamske militante bez obzira na njihovu ideologiju i namjere.
Abu Yahya uhićen je u Pakistanu i zatvoren. Kad je 2005. godine uspio pobjeći, Abu Yahya, pravog imena Mohamed Hassan Qaid, postao je glavni teolog, propagandist i borac u islamskom svetom ratu protiv Zapada te se više nije bavio borbom za demokraciju u Libiji. Četrdesetpetogodišnji Qaid smatra da se Abu Yahya uvukao u borbu protiv SAD-a zato što ga je američka vojska smatrala neprijateljem. Većina mladih Libijaca, među kojima su i mnogi naoružani islamisti, danas s naklonošću gleda na potporu Amerike u borbi protiv Gadafija, ističe Qaid, a nagon američkih dužnosnika i liberalnih Libijaca da ih sve vežu uz Al-Qaidu mogao bi ih pogurati prema terorističkim skupinama. "Al-Qaidi ne biste mogli učiniti bolju uslugu", kaže Qaid. Libijski militanti koji su se u Pakistanu ili talibanskim dijelovima Afganistana sklonili od pukovnika Gadafija pričaju slične priče o nepravednom zatvaranju i zlostavljanju jer su ih američke snage osumnjičile za povezanost s Al-Qaidom, a oni su se samo borili protiv libijskog diktatora. U rujnu je organizacija Human Rights Watch zabilježila više od 15 takvih slučajeva, a dvojica su čak ispitivana uz gušenje u vodi. "Nije jasno koji su točno čimbenici oblikovali psihologiju Abu Yahye i drugih militanata", kaže Brian Fishman, znanstvenik instituta New America Foundation, koji se bavi praćenjem kretanja terorista.
No, "apsolutno je točno da nismo uspjeli razlikovati Al-Qaidu od islamističkih militantnih skupina koje su djelovale u Afganistanu, a trebali smo ih razlikovati jer nisu svi prihvatili svjetonazor Al-Qaide", kaže. Qaid kaže da su on i njegov brat bili militanti kojima je cilj bio otjerati Gafagija s vlasti, ali da nisu ni u jednom trenutku bili teroristi ili neprijatelji Zapada. Obojica su se politikom počeli baviti tijekom libijskog studentskog pokreta sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća. Qaida je zgrozilo Gadafijevo mučenje i javna vješanja pomoću kojih je pokušao ugušiti pobunu. Do 1989. Qaid je pobjegao u Tunis, pa u Pakistan i druge zemlje u kojima su djelovali međunarodni islamistički krugovi, a za njim je krenuo i dvije godine mlađi Abu Yahya. Qaida su 1995. godine uhitili Gadafijevi agenti i tada je osuđen na smrt. "Odrastao sam u zatvoru", kaže. On i drugi zatvorenici islamisti odlučili su da ne smiju svoj svjetonazor nametati drugima. Novi su zatvorenici donosili vijesti o Abu Yahyi, koji je živio među islamističkim azilantima u Pakistanu, a potom i u Afganistanu.
"Al-Qaida je bila posvuda", kaže Qaid, no libijski azilanti nisu krenuli tim putem. Jarrett Brachman, vladin stručnjak za protuterorističko djelovanje, kaže da mnogi pripadnici nisu vjerovali Bin Ladenu i njegovu zamjeniku Aymanu Zawahriju. Kako je napisao sam Abu Yahya, "cijelo nam je vrijeme bila bitna Libija", kaže Brachman. No kad je Abu Yahya pobjegao, shvatio je da su njegovi drugovi iz Libije nestali, da su završili u američkom pritvoru ili se vratili u Gadafijeve zatvore. "Umjesto da nađe Libijce koji bi mu ublažili bijes, Abu Yahya pronašao je Bin Ladena", kaže Qaid. Abu Yahya brzo se popeo do mjesta Zawahrijeva zamjenika nakon Bin Ladenove smrti. Qaid i drugi politički zatvorenici pušteni su na slobodu u veljači 2011., na dan kad je započeo libijski ustanak, radi umirenja javnosti. Odmah se pridružio borbi. U intervjuu je izjavio da ne osjeća gorčinu zbog napada u kojemu mu je brat smrtno stradao. U to se vrijeme kandidirao za parlament. "Da je bilo izbora kad smo mi studirali možda ne bismo napustili školu i vodili ovakav život", kaže.
David D. Kirkpatrick
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu