Samo dan nakon što su objavili izvještaj o sniženim prognozama rasta globalnoga gospodarstva, stručnjaci Međunarodnoga monetarnog fonda upozorili su i na problematičnu sliku svjetskih financija.
U izvješću o globalnoj financijskoj stabilnosti kao glavni zaključi izdvojeni su krhko povjerenje financijskih tržišta, odljev kapitala iz pojedinih zemalja te nužnost odlučnije političke akcije u suzbijanju posljedica krize. "Rizici koji prijete financijskoj stabilnosti su se povećali, a financijska su tržišta nestabilna jer se europski lideri hrvaju s krizom. Pad povjerenja investitora rezultirao je povlačenjem kapitala iz perifernih članica eurozone u njezinu 'jezgru', što je pak dovelo do rasta troškova zaduživanja", stoji u izvješću. MMF nadalje napominje da su europski dužnosnici poduzeli nekoliko važnih poteza ističući pritom ECB-ovu najavu kupnje obveznica prezaduženih država.
"To je proteklih mjeseci dovelo do djelomične stabilizacije tržišta, no lideri trebaju poduzeti dodatne mjere kako bi uistinu povratili povjerenje investitora i osigurali trajnu stabilnost", kažu u MMF-u. Daljnje odgađanje mjera za borbu s krizom moglo bi, napominju, dovesti do pojačanog razduživanja banaka zbog čega prijeti nestašica kredita i još dublja recesija. Ahilovom petom brojnih europskih gospodarstava MMF naziva bankarske sustave. "Kreditori se bore s pritiscima razduživanja, nekvalitetnom imovinom i sporim rastom", zaključuje se u najnovijem izvješću.
Banke
Razduživanje 'teško' 2800 milijardi dolara
Kao jednu od najvećih mogućih opasnosti za globalnu financijsku stabilnost Međunarodni monetarni fond izdvaja tzv. kreditni grč. Do njega bi, napominju, moglo doći poveća li se zbog manjka kvalitetnih političkih poteza dodatno pritisak na banke pa one krenu u veća razduživanja. MMF procjenjuje da bi ti procesi u 2013. godini mogli "težiti" čak 2800 milijardi dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu