Ruske banke odlučile su iskoristiti financijsku krizu u Europi i probleme s kojima se suočavaju tamošnje banke kako bi privukle što više investitora.
Ruski kreditori u Londonu prikupljaju sve više kapitala istodobno obećavajući investitorima rast i znatno bolje povrate od onih koje mogu dobiti u Europi. I to unatoč jasnim signalima da je Rusija suočena s vlastitim padom nakon snažne prve polovice godine, piše Wall Street Journal. Ovoga tjedna ruska banka Promsvyazbank (PSB) u Londonu nudi investitorima 321,1 milijun eura novih GDR-ova (Global Depositary Receipt) i novih dionica u Moskvi. S tim svježim kapitalom banka bi bila još aktivnija na ruskom kreditnom tržištu u segmentu kućanstava i malih poduzetnika. Podaci Središnje banke Ruske Federacije pokazuju da je u svibnju zabilježen rast kredita kućanstvima od 42 posto na godišnjoj razini.
Ponuda PSB-a investitorima druga je ruska ponuda po redu nakon što je prošloga mjeseca Sberbank plasirao 3,95 milijardi eura vrijedne dionice međunarodnim investitorima. Sberbank inače očekuje rast prihoda s obzirom na to da je ove godine proširio poslovanje u Europi kupivši austrijsku Volksbanku. Također se Sberbank želi riješiti ukrajinske podružnice Volksbanke, no još nisu dobili zadovoljavajuću ponudu. Aktivnost ruskih banaka u Londonu omogućila im je pristup investitorima koji inače ne kupuju dionice na brzorastućim tržištima zbog tečajnog rizika, manjka likvidnosti i zabrinutosti upravljanja kompanijama. "Sve više investitora smatra rizik Rusije prihvatljivim. Premija rizika na ruskim podređenim obveznicama zapravo je manja nego kod europskih banaka. Ruske banke lako su prebrodile krizu, nije bilo većih spašavanja ni likvidacija banaka", izjavio je za WSJ Dmitry Gladkov, čelni čovjek u JPMorganu u Moskvi zadužen za rusko i ukrajinsko tržište.
Unatoč brojnim upozorenjima analitičara da će kreditni rast u Rusiji usporiti investitori hrle prema ponudama ruskih banaka. Prošlotjedna 1,16 milijardi eura vrijedna ponuda podređenih obveznica ruske banke VTB privukla je brojne investitore koji su nudili ukupno 5,42 milijarde eura. Najviše, čak 75 posto izdanja, kupili su američki, britanski i švicarski investitori. S druge strane europske banke kao što su Credit Suisse i Banco Popular izdaju vrijednosnice kako bi povećale adekvatnost kapitala.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu