Od ove godine legendarne Startas tenisice, koje proizvodi Borovo, imaju i svoja dva dućana u Čileu. Zanimljivo je da je distribuciju za to tržište preuzeo slovenski poduzetnik Bogdan Oražem. "Sve je počelo prije nešto više od godine dana.
U Čileu živim već više od četiri godine i razmišljao sam o tome koji bi proizvodi bili zanimljivi za ovo tržište. Jedan od njih bile su i startasice. Kontaktirao sam Borovo i počeli smo razgovore. Oni dotad nisu imali nikakvu distribuciju za tržišta Južne Amerike, pa smo dogovorili suradnju za cijelo područje, s tim da je Čile prva država u kojoj se prodaje ova obuća", objasnio nam je Bogdan Oražem. Osim u dvije trgovine u Čileu, startasice se mogu naći na još desetak prodajnih mjesta u Santiagu. "Do kraja sljedećeg mjeseca dovršit ćemo i web stranicu, čime će prodaja biti proširena na cijelu Južnu Ameriku. Zasad smo uspostavili kontakte za tržišta Peruua, Urugvaja, Ekvadora, Argentine, Paragvaja i Paname", navodi Oražem. "Prodaja tenisica u prvoj je godini išla dosta dobro s obzirom na to da brenda uopće nije dotad bilo na tržištu.
Većinu kapitala investirali smo u promociju proizvoda, uz naglasak na tome da je rađen ručno prema tehnici iz sedamdesetih godina. To je vrlo važna informacija s obzirom na to da se ovdje jako cijeni roba koja je proizvedena u Europi", objasnio nam je Oražem. Kaže da je prodaja isplativa te da u konačnoj računici troškovi, posebno oni prijevoza, nisu previsoki. "Očekujem da će troškovi transporta ulaskom Hrvatske u Europsku uniju pasti jer je Čile prije nekoliko godina postao član OECD-a", ističe slovenski poduzetnik. Za ljubljanski je list Finance rekao kako bi na čileanskom tržištu dobro prošli retro hladnjaci Gorenja te sportska odjeća Toper. Hrvatima pak poručuje kako šansu tamo imaju Kraš i Podravka sa svojim proizvodima. "Imate puno proizvoda koji bi bili zanimljivi u Čileu. Vegeta je sigurno jedan od njih", smatra Oražem. Došavši prije četiri godine u tu južnoameričku državu, otvorio je putničku agenciju koja je specijalizirana za poslovna putovanja, konkretno za putovanja čileanskih biznismena u Europu.
"Registracija tvrtke bila je brza, u Čileu razumiju i podupiru poduzetnike i ljude koji žele investirati. Mene kao stranca nisu gledali nimalo drukčije u odnosu na domaće poduzetnike", rekao je u razgovoru za Finance. Odabir Čilea za poduzetničke pothvate i ne bi trebao čuditi: riječ je o državi sa 17 milijuna stanovnika čije je gospodarstvo u jeku globalne krize lani raslo šest posto. Čile je prva južnoamerička država koja je postala članica OECD-a, Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj koja ima 34 članice, među kojima su i zemlje Europske unije te najrazvijenije zemlje svijeta. Prema BDP-u, Čile je najbogatija država Južne Amerike.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Top.
Uključite se u raspravu