‘Zahtjevi da prizna Kosovo u Srbiji jačaju antieuropske struje’

Autor: Poslovni.hr/Hina , 06. listopad 2012. u 14:19
Ivica Dačić (PXL)

Srbija želi što prije dobiti datum za početak pregovora s Europskom unijom, ali zahtjevi da prizna Kosovo u Srbiji jačaju antieuropske struje, izjavio je u razgovoru za ljubljansko “Delo” od subote predsjednik srbijanske vlade Ivica Dačić.

 Srbija želi što prije dobiti datum za početak pregovora s Europskom unijom, ali zahtjevi da prizna Kosovo u Srbiji jačaju antieuropske struje, izjavio je u razgovoru za ljubljansko "Delo" od subote predsjednik srbijanske vlade Ivica Dačić.

"Ako je moguće, trebalo bi naći rješenje koje bi sačuvalo nacionalne državne interese Srbije i njenu europsku perspektivu", rekao je Dačić u razgovoru za vodeći slovenski dnevni list, te dodao da je postavljanje dodatnih uvjeta Srbiji i povezivanje njenog budućeg članstva s priznanjem Kosova kao neovisne države "vrlo štetno".

"To jača ionako sve prisutnije protueuropsko raspoloženje. Na kraju krajeva, zašto bi Srbija morala priznati Kosovo kad to nije učinilo ni pet država EU-a ni većina članica UN-a", rekao je Dačić, ali je dodao da Srbija što prije želi dobiti datum za početak pregovora s EU-om, što bi joj omogućilo korištenje predpristupnih fondova iako je članstvo Srbije u EU-u, kako je priznao, još daleki cilj.

"Ulazak Srbije u EU još je vrlo daleko, tako da je u interesu svih da što prije počnemo razgovarati i potražimo optimalno rješenje za problem Kosova i Metohije", rekao je Dačić. Srbijanski premijer rekao je, govoreći o ekonomskom stanju u državi, da su "pretjerane" ocjene kako Srbiji prijeti "grčki scenarij", ali je priznao da je stanje teško jer kako je pojasnio postojeći srbijanski BDP ne omogućava vraćanje kredita, a Srbija još ove godine treba 4,4 milijarde eura za pokrivanje potreba državnog proračuna, te za servisiranje kredita.

Dačić je rekao da je cilj njegove vlade smanjiti proračunski deficit koji će ove godine iznositi sedam posto na četiri posto u idućoj godini, te dobiti kredite, kako bi se postupno povećala industrijska proizvodnja i BDP, te došlo do gospodarskog oporavka. "S tim ćemo ciljem razgovarati s najjačim svjetskim financijskim institucijama, kao što su MMF, Svjetska banka i Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), ali i s financijskim ustanovama u Švicarskoj, Rusiji, Kini i arapskim državama", rekao je Dačić.

Komentirajte prvi

New Report

Close