Za stabilizaciju tekstilne industrije pomoć države

Autor: HUP , 04. listopad 2012. u 20:46
Konferenciju o perspektivi tekstilne, odjevne, kožne i obućarske industrije organizirao je HUP

Zakone treba približiti realnosti i uvjetima sektora tekstila, odjevne, kožne i obućarske industrije u konkurentskim zemljama

Kakva je budućnost tekstilne, odjevne, kožne i obućarske industrije kad svaka treća osoba koja je izgubila posao od 2007. do 2009. dolazi iz sektora tekstila i odjeće? "Hrvatska je zemlja u kojoj nema puno onih koji proizvode, koji imaju potencijala za izvoz i konkurentne proizvode", upozorio je Ivan Miloloža, v. d. predsjednika HUP-a otvarajući konferenciju "Perspektiva i konkurentnost tekstilne, odjevne, kožne i obućarske industrije" u organizaciji HU – Udruge tekstilne i kožne industrije. "Približavanjem zakonskih rješenja realnom životu, ali i onim rješenjima koja imaju naši konkurenti u drugim zemljama povećala bi se konkurentnost nacionalnoga gospodarstva i stvorili dobri temelji za nove investicije, povećanje proizvodnje za izvoz i novo zapošljavanje", naglasio je Miloloža. S obzirom na važnost sektora koji zapošljava velik broj radnika (drugi najveći poslodavac u prerađivačkoj industriji), ima izraziti izvozni karakter (treći najveći izvoznik u 2011. godini) i neto izvozni efekt od 50%, predstavnici poslodavaca, sindikata, Ministarstva gospodarstva i dekan Tekstilno-tehnološkog fakulteta razgovarali su o budućnosti sektora.

Prilike

Poseban gost konferencije bio je Francesco Marchi, direktor Euratexa, Europske konfederacije tekstilne i odjevne industrije. Govoreći o izazovima europske tekstilne i odjevne industrije, upozorio je na sljedeće: "Europska tekstilna i odjevna industrija suočena je s izazovima inovacija, istraživanja i razvoja, osiguravanja pristupa tržištima trećih zemalja kako bi se izvozilo. Jasno je da ne može biti konkurentna bez obrazovanih i specijaliziranih zaposlenika s vještinama. Aktualna ekonomska situacija od svih sudionika društva traži kreativnost. Sugeriram da potražite prilike u nišama, radite na uspješnoj suradnji obrazovnog, znanstvenog i industrijskog svijeta te upravljate strukturnim promjenama industrije." Prof. dr. sc. Darko Ujević, dekan Tekstilno-tehnološkog fakulteta, izložio je priliku za poboljšanje stanja u tekstilnoj, odjevnoj, kožarskoj i obućarskoj industriji. "Rješenje problema strukture tekstilne industrije nije jednostavno, ali je moguće. Pozitivan primjer moguće je pronaći u Njemačkoj koja ima 16 tekstilnih instituta s tendencijom daljnjeg širenja u skladu s planom za 2020. godinu. Tamo vidimo uspješne primjere malih i srednjih poduzeća koja su specijalizirana za proizvodnju sofisticiranih proizvoda iz tehničkih tekstilija za autoindustriju, avioindustriju, zdravstveni i medicinski tekstil, kućanstvo. Siguran sam kako bismo osnivanjem laboratorija za kontrolu i certifikaciju proizvoda te instituta koji bi pružao znanstvenu i stručnu pomoć tvrtkama mogli dati znatan doprinos u revitalizaciji ove izvozne industrije." O poziciji sektora iz industrijske perspektive govorio je i Milan Lušić, direktor strateških projekata poduzeća Varteks d.d. Lušić je upozorio kako je zbog stabilizacije industrije potrebno poduzeti hitne interventne mjere. "Suradnja države i sektora nužna je za zaustavljanje negativnog trenda u zaposlenosti, dok mobilizacija proizvodnih resursa može utjecati na smanjenje socijalnih i regionalnih rizika. O hrvatskoj tekstilnoj industriji govorio je i Marchi: "Poznato mi je da se hrvatski proizvođači suočavaju s brojnim teškoćama te da bilježite kontinuirani trend pada broja zaposlenih u tekstilnoj industriji. Konkurencija je snažna i kompanije su pod stalnim pritiskom dizanja produktivnosti i razine kompleksnosti usluga, no bez konkurentne države nema ni konkurentne industrije."

Nelikvidnost

S ovim zaključkom složio se i Nikola Mikić, predsjednik HUP – Udruge tekstilne i kožne industrije te naglasio potrebu za državnom aktivnom politikom stvaranja mjera za stabilizaciju sektora i poticajnih uvjeta poslovanja. Mikić je predstavio i konkretne mjere izvršnog odbora Udruge kojima bi se moglo utjecati na konkurentnost: ukidanje plaćene pauze i skraćivanje dužine trajanja bolovanja na teret poslodavca. "U slučajevima naglog i velikog pada obujma narudžbi kao što je bilo u 2008. godini potrebno je omogućiti interventnu mjeru privremene nezaposlenosti radnika bez obveze plaćanja otpremnine, ali u ograničenom trajanju i uz obvezu ponovnog zapošljavanja istog radnika uz strogi nadzor nadležnih državnih tijela. Rješavanje problema nelikvidnosti, dostupnost i cijena kapitala kakvu ima konkurencija nužne su s obzirom na to da ova industrija ima stratešku važnost za gospodarstvo u pitanjima zapošljivosti i izvoza. Otvoreni smo za partnersku suradnju s državnim institucijama u kreiranju izgledne strategije za sektor, kao i onih mjera koje će otvoriti bolju perspektivu sektoru", zaključio je Mikić.

Komentirajte prvi

New Report

Close