Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham) bila je domaćin ovogodišnjeg susreta “AmChams in Europe” (Europsko vijeće američkih gospodarskih komora), organizacije koja okuplja 44 američke gospodarske komore u Europi i predstavlja korporativne interese više od 17.000 američkih i europskih tvrtki koje zapošljavaju više od 20 milijuna ljudi. Članice AmChama ostvaruju više od 1,1 bilijun dolara investicija u Europskoj uniji i Sjedinjenim Američkim Državama. Jedna od tema ovogodišnjeg susreta, koji je održan prošli tjedan u Dubrovniku bilo je i unapređenje suradnje europskih AmChamova što otvara priliku za međunarodnu suradnju hrvatskih tvrtki sa članovima ostalih komora. Susret je bio prilika za razgovor s Jake C. Slegersom direktorom slovačkog AmChama i predsjedavajućim vijeća “AmChams in Europe” (ACE) krovne organizacije svih europskih AmChama. Inače, slovački AmCham broji oko 300 članova, a prema riječima Jake C. Slegersa, koji je u Slovačkoj već 18 godina, “među najveće američke investicije trenutno se ubraja US Steel koji zapošljava oko 400 ljudi na istoku zemlje, a u Slovačkoj su prisutne i brojne druge američke kompanije, svoje velike centre imaju IBM, HP i DELL”.
Iduće godine Hrvatska postaje punopravna članica EU. Koliko je pridruživanje EU, prema vašem iskustvu, pomoglo Slovačkoj?
Pridruživanje Slovačke EU donijelo je vrijeme stabilnosti i sigurnosti. Još jedan važan trenutak za privlačenje stranih investicija bio je ulazak u eurozonu 2009. godine. Taj trenutak članovi AmChama ističu kao još jednu prekretnicu jer strane kompanije više nisu morale voditi računa u kojoj valuti posluju, a to je dodatno povećalo stabilnost ulaganja.
Iako se EU percipira kao jedinstveno tržište i sami ste svjesni da postoje velike razlike među članicama – kulturalne, političke, gospodarske, u cijeni rada… Postoje li dijelovi EU koje američke kompanije preferiraju?
Teško je jednoznačno odgovoriti na ovo pitanje. Naravno da kada američki investitori dolaze u Slovačku obilaze i susjedne zemlje, Češku, Mađarsku, Poljsku… Mi kao svoju prednost ističemo nižu cijenu rada, lokaciju u središtu EU tržišta te druga velika tržišta na kojima slovačke tvrtke posluju. Ono što naglašavamo kao dio svoje konuretnosti prije svega su cijena rada i niske porezne stope.
Postoje li naznake da neki strani investitori razmišljaju o napuštanju tržišta Slovačke ili EU?
Manji proizvođači uvijek traže mjesto s najjeftinijom radnom snagom, ali s druge strane u Slovačkoj u ovom trenutku imamo niz stranih investitora koji šire svoja ulaganja. Prednost Slovačke u usporedbi sa zemljama poput Španjolske, Portugala ili Grčke je zdravo, stabilno gospodarstvo, koje još uvijek raste.
U SAD-u se bliže predsjednički izbori. Možemo li očekivati neke promjene u gospodarskoj politici na stranim tržištima?
Američka vanjska politika može se usporediti s velikim brodom čiji je kurs zacrtan i teško se mijenja. Možemo očekivati neke manje promjene, ali bez obzira na ishod izbora ne očekujem ništa dramatično. U SAD-u trenutno je fokus na povratku proizvodnje u državu te na jačanju izvoza. To je smjer koji će ostati tako da očekujem nove inicijative u tom smjeru.
Puno se govori o zemljama BRIC-a iako Europa ostaje najveći trgovinski pratner SAD-a. Koliko su toga svjesne američke kompanije?
Upravo iz tog razloga u svibnju ove godine AmCham je u Whashingtonu prezentirao studiju koju je izradio ekonomski analitičar Joseph P. Quinlan iz Bank of America, a koja pokazuje sve prednosti ulaganja u EU. U studiji su istaknute sve pozitivne strane EU, a među njima su razvijena infrastruktura, politička stabilnost i jasno zakonodavstvo. U ovom trenutku pojedine američke kompanije napuštaju Kinu upravo zbog nedostatka navedenih stvari kao i korupcije. EU i SAD su najveći trgovinski pratneri i ne očekujem da će se to promijeniti.
Čini se da je dugoročna strategija EU jačanje monetarne i fiskalne unije. Kako AmCham gleda na jačanje političkog i ekonomskog utjecaja Bruxellesa, svojevrsnu centralizaciju EU?
Teško je to nazvati centralizacijom, prema mom mišljenju EU ima dvije ili tri snažne države koje diktiraju razvojni smjer, koje su glavne u odlučivanju. Stoga ne bih govorio o prelasku ekonomske i političke moći u Bruxelles, već da će u EU kao i do sada odlučivati politički vođe dvije ili tri snažne države.
Investiranje
Koji su sektori izrazito privlačni američkim tvrtkama?
Teško je izdvojiti svega nekoliko, ali u Slovačkoj su to IT, usluge i konzalting te proizvodnja. Mislim da u ovom trenutku u istočnoj Europi posebice raste interes za visoke tehnologije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu