Za deset dana počinje nova Liga prvaka, ali veliki klubovi u nju ulaze s manje glamuroznih pojačanja nego prošlih godina. To je, kažu analitičari, posljedica prve faze Uefinih mjera nazvanih Financial fair play (financijska poštena igra), usmjerenih na obuzdavanje klupske rastrošnosti, preciznije raskošan život na kredit.
Uefa je prošlog tjedna objavila da istražuje (još neimenovanih) 27 klubova zbog sumnje u kršenje financijskih propisa te da im je zamrznula isplatu prihoda koji im pripadaju za prošlogodišnje sudjelovanje u europskim klupskim kupovima. A najstroža faza Financial fair playa još nije ni nastupila! Predsjednik krovne europske nogometne organizacije, Francuz Michel Platini, kaže da je tih 27 klubova dobilo ultimatum da do kraja mjeseca srede financije. “Kontrola 30. rujna bit će ključna. Za klubove koji i dalje budu kršili Financial fair play, bit će to kraj nastupanja u europskim kupovima”, napomenuo je Platini. Nagađa se da su među klubovima kojima se Platini obraća, između ostalih, engleski Manchester City, Manchester United i Chelsea, koji su posljednjih godina bilježili gubitke između 75 i 100 milijuna eura. Ipak, dotičnim se klubovima ne moraju tresti gaće – još. Do eventualnog izbacivanja iz eurokupova ne bi došlo ove sezone, već najranije za sezonu 2014./15. jer do lipnja 2014. još traje prijelazno razdoblje započeto 1. lipnja 2011. Stoga Platinijeva prijetnja služi samo kao još jedan korak u discipliniranju klubova koje bi moralo biti dovršeno za manje od dvije godine.
I Real postao oprezniji
Povremene prijetnje iz vrha Uefe već daju rezultata. Da bi uskladili financijsko poslovanje s postroženim Uefinim propisima, koji ograničavaju zaduživanje u svrhu kupnje igrača i isplate njihovih primanja, mnogi su klubovi smanjili aktivnost na nogometnom tržištu. U siječanjskom prijelaznom roku ostvareno je transfera u iznosu 20 posto nižem od prosjeka za prethodne četiri godine. Ovog je ljeta silazni trend nastavljen, no konačni podaci nisu poznati, jer u nekim zemljama prijelazni rok još traje. Zna se, međutim, da je štednja zavladala u Španjolskoj gdje je tržište zatvoreno 31. kolovoza. Španjolski klubovi, tradicionalno među najaktivnijima na nogometnom tržištu, ljetos su potrošili 35 posto manje od prosjeka između 2008. i 2011. Real Madrid, slavan po rekordno skupim pojačanjima, ljetos je ugovorio samo dva transfera u zbirnom iznosu između 40 i 47 milijuna eura. Od toga je Luka Modrić stajao između 35 i 42 milijuna (konačan iznos ovisit će o Modrićevu učinku u Realu), a Michael Essien pet milijuna. Primirili su se i engleski klubovi, pa je financijski najmoćniji svjetski klub, Manchester City, iza kojeg stoji vladajuća obitelj Abu Dabija, trošio skromnije nego proteklih godina. Trener Roberto Mancini vrlo je uzrujan zbog toga što ovoga puta nije dobio pojačanja koja je tražio – Robina van Persieja, Edena Hazarda, Javija Martineza i Danielea De Rossija, već se morao zadovoljiti s prinovama nešto manjega kalibra vrijednih ukupno skromnih 62 milijuna eura. Ne samo da je City više štedio u kupnji, nego je i prodao nekoliko zvučnih igrača da pokrije dio troška. Europski prvak Chelsea bio je nešto izdašniji pa je kupio igrača u vrijednosti od 90 milijuna eura, ali je istodobno transferirao pet prvotimaca s vrlo visokim primanjima, uključujući i čuvene Didiera Drogbu i Nicolasa Anelku. Nije problem u tome da Cityjev i Chelseajev gazda, šeik Mansur, odnosno Roman Abramovič nemaju novca, nego u tome da im Uefa zabranjuje potrošnju iznad izvjesne granice, određene propisima o poštenom financiranju.
Hoće li biti ‘muljanja’?
Izdaci na odštete pri kupnji igrača te na plaće igrača i trenera kod većine su klubova najveća stavka, a ujedno su i presudni za sportski uspjeh. Zato ih Uefa vidi kao nepoštenu prednost klubova koji se zadužuju u te svrhe naspram onih koji posluju razumno. Uefa, međutim, klubovima ne ograničava troškove na infrastrukturu – stadion i pomoćna igrališta – i na vlastitu nogometnu školu, smatrajući da je novac uložen u to koristan za razvoj nogometne igre. Bit Financial fair playa je da klubovi smiju na igrače i trenere trošiti samo malo više od onog što zarađuju – od ulaznica, suvenira preko televizijskih prava do prodaje igrača. Trenutno je gubitak koji Uefa tolerira po klubu 45 milijuna eura za trogodišnje razdoblje, no taj će iznos biti skresan na 30 milijuna između 2014. i 2017. Financial fair play predviđa i da vlasnici klubova smiju pokriti te gubitke, ali ne pozajmicama, kao što je Abramovič radio u prvim godinama svoje vladavine u Chelseaju, već kupnjom dodatnih dionica, odnosno dokapitalizacijom. Ako vlasnik ne može ili ne želi na taj način pokriti minus, tada je maksimalno dopušteni gubitak samo pet milijuna eura. Klubovi i njihovi vlasnici će, nedvojbeno, pokušati izigrati Uefine propise i nastaviti nabavljati skupocjena pojačanja pozajmicama ili preko bankarskih kredita kako to godinama čini Real Madrid. Neke od tehnika kojima se klubovi služe još nisu razjašnjene te su predmet Uefine istrage. Primjerice, nije moguće odoka utvrditi pravni status sredstava koje Paris Saint-Germainu ubrizgava novi vlasnik, katarski Qatar Investment Authority. Tek će financijska analiza pokazati u koju knjigovodstvenu kategoriju spada novac s kojim je klub iz francuske metropole u posljednjih godinu dana angažirao niz superzvijezda kao što su Zlatan Ibrahimović, Thiago Silva, Ezequiel Lavezzi, Javier Pastorw i drugi, te trofejnog trenera Carla Ancelottija. A ovisno o nalazu stručnjaka, Uefa će odlučiti je li i u kojoj mjeri Paris SG, odnosno Qatar Investment Authority izašao iz okvira Financial fair playa.
Dinamo bogatiji unatoč porazima
Tijelo zaduženo za kontrolu provođenja propisa je Club Financial Control Panel, skupina od osam nezavisnih stručnjaka pod presjedanjem bivšega belgijskog premijera Jean-Luca Dehaenea. A ako nalazi budu nepovoljni za klubove, hoće li Uefa djelovati kako je obećala? Hoće li uskratiti licencije za nastup u svojim natjecanjima jednom Manchester Cityju, Liverpoolu, Milanu, Paris SG-u, Barceloni?“Propisi su poznati svima i mi ćemo ih provoditi. Ako je pitanje hoćemo li doista nešto poduzeti, odgovor je – da, naravno”, rekao je Uefin glavni tajnik Gianni Infantino u intervjuu za nogometni portal Goal.com. Klubovima se dugoročno ne može isplatiti izigravanje Uefinih financijskih pravila jer nastupi u Ligi prvaka i u manjoj mjeri Europskoj ligi ipak donose zaradu i prestiž. Sudionici Lige prvaka ne mogu se požaliti na Uefin tretman, pa čak ni Dinamo, koji je prošle sezone postavio teško dostižan negativni rekord u sportskom učinku. U grupnoj fazi natjecanja hrvatski je prvak pretrpio šest poraza u isto toliko utakmica zabilježivši razliku pogodaka od 3:22. Porazi od Ajaxa (0:4), Reala (2:6) i Lyona (1:7) ušli su u crnu knjigu našeg nogometa i dali povoda suparničkim navijačima za sprdnju na Dinamov račun. No ostvarena zarada sigurno je maksimirskim modrima ublažila dio gorčine pa ne sumnjamo da će im milijuni pomoći i da ove jeseni podnesu moguće neuspjehe. Trideset dva kluba koja će se ove godine natjecati u grupnoj fazi Lige prvaka zaradit će najmanje po 8,6 milijuna eura, a Dinamu je već pripao 2,1 milijun eura za igranje u četvrtom pretkolu, u kojemu je preskočio Maribor. Tako je Zagrepčanima već zajamčeno 10,7 milijuna eura, što je krasan iznos za hrvatske okvire. K tomu, svaki će klub zaraditi po 500.000 eura za neriješeno i milijun eura za pobjedu, no Dinamo na te dodatke možda ne treba računati jer su mu protivnici nadmoćni – Porto, Paris SG i Dinamo Kijev. Najuspješniji bit će još raskošnije nagrađeni: oni koji se probiju u osminu finala zaradit će dodatnih 3,5 milijuna svaki; četvrtfinaliste čeka po 3,9 milijuna, polufinaliste po 4,9 milijuna, poražene finaliste 6,5 milijuna, a pobjednike 10,5 milijuna.
Cilj opravdava sredstva
Zenit na plinski pogon
Ruski prvak Zenit iz Sankt Peterburga ovogodišnji je rekorder u izdacima na pojačanja. Klub u vlasništvu divovske plinske kompanije Gazprom kupio je Brazilca Hulka iz Porta za 55 milijuna eura te Belgijca Axela Witsela iz Benfice za 40 milijuna eura. Zenit, za koga navijaju i Vladimir Putin i Dmitrij Medvjedev, ne strahuje od Uefinih propisa, jer će njegov prebogati vlasnik sanirati svaki minus. I neće stati dok ne dovede klub s ruskog sjeverozapada na europski vrh.
Pod povećalom
Sponzorstvo ili kredit?
Manchester City pokušava zaobići naredbu o smanjenju izdataka preko lukavo smišljenoga sponzorskog ugovora. Trenutni su engleski prvaci sklopili desetogodišnji spozorski ugovor s Etihad Airwaysom, vrijedan 450 milijuna eura. Međutim, Etihad Airways vlasništvo je vlade Abu Dabija pa je stoga povezan s vlasnicima Manchester Cityja. Uefa će sigurno staviti pod povećalo taj ugovor, koji neodoljivo podsjeća na vlasničko prikriveno kreditiranje kluba, na čelu sa šeikom Mansurom, članom kraljevske obitelji Abu Dabija. Uefa naglašava da će provjeriti svaki sponzorski ugovor i procijeniti je li sklopljen pod poštenim tržišnim uvjetima. “Nitko se ne smije praviti pametan pa pokušati zaobići pravila”, napomenuo je glavni tajnik Gianni Infantino.
Europski prvak Chelsea kupio je igrača u vrijednosti od 90 milijuna eura Paris Saint-Germain u posljednjih je godinu dana angažirao niz superzvijezda; jedna od najsjajnijih je Zlatan Ibrahimović
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu