Burze odahnule nakon raspleta u Španjolskoj, Rajoyu stiže Trojka

Autor: Marina Biluš , 11. lipanj 2012. u 22:00

Optimizam na burzama mogao bi biti kratkog vijeka jer su već 17. lipnja izbori u Grčkoj, a i prezadužena Italija opet je pod lupom

Drama bankarskog sektora u Španjolskoj, koja je prijetila prelijevanjem na ostale zemlje, rasplela se nakon što je Europa iz kriznih fondova pristala izdvojiti 100 milijardi eura za spas kreditora u toj zemlji pa su europske burze napokon odahnule. Njemački indeks DAX u ponedjeljak je oko 16 sati bio u plusu više od jedan posto iako je početkom trgovanja rast bio i veći. Porastao je i francuski CAC, uoči kraja trgovanja bio je u plusu 0,58 posto, dok je indeks Londonske burze rastao 0,24 posto. Madridska burza očekivano je bila u “zelenome”, njezin je indeks rastao 1,11 posto za što je, među ostalim, zaslužan i rast vrijednosti dionica španjolskih banaka.

No u ponedjeljak je postalo jasno da priča o europskoj pomoći za španjolskog premijera Mariana Rajoya neće ići onako glatko kako se nadao. On je, nakon što je pomoć za banke i službeno zatražio, uvjeravao kako nije riječ o “bailoutu” kakvim se od bankrota spašavalo Grčku, Portugal i Irsku te da stoga Europa Španjolskoj neće nametati stroge uvjete i pratiti pridržava li ih se vlada u Madridu. No na njegovu žalost nadzora će ipak biti. Potvrdili su to europski povjerenik za tržišno natjecanje Joaquin Almunia i njemački ministar financija Wolfgang Schäuble. “Naravno da će postojati uvjeti. Tko god daje novac, nikad to ne čini besplatno”, poručio je Almunia, a Schäuble je precizirao: “Španjolska uzima kredite, ona je za njih odgovorna… Stoga će biti i nadzora Trojke kako bismo se uvjerili da program restrukturiranja banaka ide prema planu”. Tako će u Madrid, u kojem stanje državne blagajne već snima Europska komisija, uskoro stići i inspektori Europske središnje banke te Međunarodnoga monetarnog fonda iako on ne sudjeluje u osiguravanju sredstava za spašavanje španjolskih banaka. A kada je riječ o predahu na europskim tržištima kapitala, on će gotovo sigurno biti vrlo kratkog vijeka. Već 17. lipnja u Grčkoj se održavaju ponovljeni parlamentarni izbori, a ako radikali opet osvoje velik broj glasova, pitanje raspada eurozone ponovo će zaoštriti krizu i uzdrmati burze. Osim toga analitičari upozoravaju da se, nakon rješenja za španjolske banke, fokus ulagača prebacuje na Italiju, čiji dug premašuje dva bilijuna eura pa je zbog prodaje obveznica pitanje kamata top-tema. “’Bailout’ za Španjolsku ne znači da slijedi ‘napad’ na Italiju, ali znači da će investitori pozorno pratiti svaku, pa i najmanju informaciju o toj zemlji prije negoli se odluče kupiti ili prodati obveznice”, kaže analitičar jednoga britanskog fonda. Uz to je i Moody’s ovih dana upozorio da zbog Španjolske i Grčke opet razmatra rušenje rejtinga zemalja eurozone.

Komentirajte prvi

New Report

Close