Čini se da ni agencije za rejting, koje često slove za neumoljive, ipak nisu imune na lobiranja. To se da naslutiti iz Moody’sove objave kojom potvrđuje da ovoga tjedna ipak neće objaviti “presudu” o rejtingu 114 banaka iz 16 europski zemalja, koje je u veljači stavio pod lupu zbog problema koje je u njihovu poslovanju izazvala dužnička kriza.
“Držimo se vrlo opreznog i promišljenog pristupa u ovom procesu revidiranja i zaključit ćemo ga kada budemo uvjereni da smo dobili i analizirali sve relevantne informacije”, prenosi The Wall Street Journal izjavu agencije komentirajući kako je Moody’s popustio velikim bankama koje već dugo lobiraju kako im američki analitičari ne bi smanjili bonitet za dvije razine. Sada je jasno da je pritisak bankara barem djelomično urodio plodom jer je agencija konačnu odluku odgodila do početka svibnja. No čak i uz odgodu, situacija je za europske banke vrlo nepovoljna jer mnoge od njih neće izbjeći “sječu” rejtinga, što će samo dodatno opteretiti krhki sektor koji se već dugo suočava s velikom krizom. Ionako ih muče kobni otpisi, rast udjela nenaplativih kredita i općenito pad zarade i vrijednosti dionica, a sada im prijeti masovnije povlačenje depozita koje će se sigurno dogoditi ako rejting osjetno padne. Neke su banke moguće štetne posljedice pada boniteta pretočile u konkretne iznose. Tako je, piše WSJ, Deutsche Bank izračunao da bi mu pad rejtinga za jednu razinu mogao prouzročiti probleme u financiranju teške čak 45 milijardi eura. Royal Bank od Scotland je upozorio da bi smanjenje statusa od jedne razine moglo dovesti do znatnog povećanja troškova financiranja i ograničiti kapacitete banke. Procjenjuju da bi zbog toga za kolaterale morali izdvojiti dodatnih 12 milijardi funti.
Tko je na meti
Ni najveći nisu sigurni
Od najvećih banaka čiji je rejting upitan su i dvije njemačke, Deutsche Bank i Commerzbank, te britanske HSBC i Royal Bank of Scotland, nizozemski ING, španjolska Santander i talijanski Unicredit. Među ostalima od francuskih banaka na popisu se nalaze BNP Paribas, Societe Generale i Credit Agricole te Natixis. Ukupno je riječ o 24 grupe u Italiji, 21 u Španjolskoj, 10 u Francuskoj, 9 u Britaniji i po 8 u Austriji i Danskoj. Slijedi Njemačka, sa 7 banaka te Portugal i Nizozemska s po 6.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu