Javni dug Španjolske ove će godine dosegnuti čak 79,8 posto bruto domaćeg proizvoda nakon što je 2011. iznosio 68,5 posto BDP-a. Time će dug dosegnuti najvišu razinu od 1990. godine i uvelike premašiti europski “plafon” od 60 posto BDP-a. Crne brojke je u intervjuu za The Wall Street Journal potvrdio i španjolski ministar gospodarstva Luis de Guindos najavljujući protom da vlada ove godine planira izdati državne obveznice u vrijednosti od 86 milijardi eura.
Rizična štednja
No ono što, čini se, najviše brine ministra gospodarstva su rizici koji gospodarstvu te zemlje prijete upravo zbog štedljivog državnog proračuna. Naime, vlada je prošloga petka objavila da u budžetu za ovu godinu planira uštede od čak 27 milijardi eura i to tako što će strožije oporezivati tvrtke, zamrznuti plaće državnih službenika i znatno smanjiti izdvajanja za ministarstva. A sve to kako bi se proračunski manjak u 2012. godini srezao s lanjskih 8,5 posto BDP-a na 5,3 posto. Jedan od ministara u vladi premijera Mariana Rajoyja tom je prilikom novu budžetsku križaljku nazvao “najštedljivijim prijedlogom proračuna otkad je Španjolska uvela demokraciju 1977. godine, nakon smrti diktatora Francisca Franca”. Sada pak njegov kolega Guindos kaže kako bi takav proračun mogao našteti gospodarstvu, ali i poziciji Španjolske na financijskim tržištima.
Hod po žici
“Ne smijemo si dozvoliti ni najmanju pogrešku kada je proračun u pitanju. S jedne strane, ako ne prilagodite proračun, tržišta će vas kazniti. No s druge, ako u promjenama odete predaleko, opet ćete biti kažnjeni zbog strahovanja za gospodarski rast”, izjavio je Luis de Guindos The Wall Street Journalu. Ipak, napomenuo je kako se u Španjolskoj već provodi gotovo polovica mjera štednje vrijednih od 15 milijardi eura, dok se odobravanje novih rezova u parlamentu očekuje sredinom svibnja.
Problematične banke
Guindos je odbacio kritike brojnih analitičara koji tvrde da Španjolska možda neće nebez pomoći izvana financirati “čišćenje” svog bankarskog sustava. “Restrukturiranje bankarskog sustava u Španjolskoj već je poodmakao proces, njihovo financijsko ‘zdravlje’ se popravlja”, rekao je ministar gospodarstva.
Rekordna nezaposlenost
Najgori u EU
Španjolsko ministarstvo rada objavilo je podatke koji pokazuju da je broj registriranih nezaposlenih rastao i prošloga mjeseca i to osmi mjesec zaredom. U ožujku se broj osoba koje nemaju posao popeo za 38.769 te je dosegnuo neslavan rekord od 4,75 milijuna ljudi. Službena stopa nezaposlenosti najveća je u EU, gotovo da iznosi 30%.
Loše i u Italiji
Stopa nezaposlenosti u Italiji u veljači je dosegnula 9,3 posto, najviše od 2004. godine otkad se u toj zemlji vodi mjesečni izračun broja nezaposlenih. Broj onih koji su tijekom veljače tražili posao u toj je zemlji porastao na 2,354 milijuna, što je povećanje od 1,9 posto na mjesečnoj razini čak 16,6 posto na godišnjoj.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu