Novi udar krize dotukao bi Citigroup i još tri velike banke

Autor: Marina Biluš , 14. ožujak 2012. u 22:00

Nakon što su im Savezne rezerve odobrile kapitalne planove, banke koje su prošle test mogu krenuti u isplatu dividendi i nastaviti ostale projekte

Dioničari 15 velikih američkih banaka zadovoljno trljaju ruke. Nakon što su bankarske kuće čije dionice posjeduju prošle najnoviji Fedov stres-test, čime je razina kapitaliziranosti ocijenjena zadovoljavajućom, dioničari će dobiti dividende. Doduše, te sreće nisu dioničari četiri banke: Citigroupa, Sun Trusta, Ally Financiala i MerTlifea, koje su pale na provjeri otpornosti na hipotetske financijske šokove.

Prekršeno obećanje
Najviše je razočarao veliki Citigroup, čiju je adekvatnost kapitala Fed procijenio na 4,9 posto. Banka koja bi u vrijeme financijskoga kolapsa 2008. bila propala da je država nije spasila sa 45 milijardi dolara nije uspjela uvjeriti Savezne rezerve u realnost svojih kapitalnih planova pa joj nije odobreno da dio kapitala preusmjeri dioničarima. Za njih će to biti hladan tuš, osobito nakon što im je prvi čovjek Citigroupa Vikram Pandit nedavno poručio da je banka spremna isplatiti dividendu, što se nije činilo od udara prošle krize. Ipak, vodstvo te banke pokušalo je ublažiti štetu poručivši da će Fedu dostaviti novi kapitalni plan. Tvrde da bi, prođu li ovoga puta, možda još bilo nade za isplatu dividende.

Pokušat će ponovno
Reviziju planova sprema i Ally Financial, koji je planirao ići u IPO kako bi vratio novac kojim ga se spašavalo u prošloj krizi. Inače, hipotetski šok-scenarij, koji su banke morale “preživjeti”, u Fedovu testiranju uključivao je kriznu situaciju u kojoj bi cijena dionica bila prepolovljena, cijene na tržištu nekretnina pale bi više od 20 posto, a stopa nezaposlenosti porasla bi na 13 posto. Kada bi se takav scenarij doista dogodio, Fedova je procjena da bi 19 testiranih banaka u prvih devet tromjesečja pretrpjelo gubitak od 535 milijarde dolara. Inače, šef Feda Ben Bernanke ovoga je puta odlučio postrožiti uvjete testa, što zbog gorkih iskustava iz 2008., što zbog straha od kreditnoga grča koji si Amerika jednostavno više ne smije dopustiti. Naravno, važan razlog za strože kriterije je i priprema za novu bankarsku regulaciju koja zahtijeva povećanje stopa adekvatnosti kapitala. “Visoke razine kapitala krucijalne su u smislu uvjerenja da će banke biti sposobne kreditirati i ispunjavati svoje obveze, čak i u razdobljima ozbiljnih financijskih poteškoća”, poručili su iz Feda ocijenivši kako su sve banke u boljoj poziciji nego što su to bile nakon krize 2009. godine.

Izdašnije dividende
Nakon provedenog testa i ocjene da je kapitaliziranost 15 banaka dovoljno jaka da preživi novi krizni udar, kuće koje su prošle provjeru odmah su najavile isplatu dividendi, u mnogim slučajevima većim od planiranih. JPMorgan će tromjesečnu dividendu povisiti za 20 posto, na 30 centi po dionici, a najavio je i “buy back” 15 milijardi dolara svojih dionica, a Morgan Stanley moći će nastaviti kupnju dijela Citigruopova brokerskog poslovanja.

Wall Street obara rekorde

Financijski sektor uzletio 3,9 posto
Na Wall Street su u utorak cijene porasle najviše od početka godine, među ostalim i zbog vijesti o rezultatima stres-testa. Dow Jones je rastao 1,68%, na 13.177 bodova, najviše od prosinca 2007. S&P 500 je bio u plusu 1,81%, dosegnuo je najvišu razinu od lipnja 2008. -1395 bodova. Financijski sektor uzletio je 3,9%. I u srijedu je Dow Jones na početku trgovanja rastao 0,26%, a S&P500 0,12%.

Komentirajte prvi

New Report

Close