Loš znak za eurozonu: aktivnosti privatnog sektora opet oslabile

Autor: Marina Biluš , 22. veljača 2012. u 22:00

Nakon blagoga rasta siječanjskih poslovnih aktivnosti očekivao se nastavak trenda, ali privatni sektor ovog je mjeseca ponovo krenuo na dolje

Najnoviji podaci o poslovnim aktivnostima u eurozoni opet su potaknuli strahove da monetarna unija ipak neće izbjeći tehničku recesiju. Jučer objavljena statistika istraživačkog instituta Merkit pokazuje da su u veljači poslovne aktivnosti u eurozoni opet oslabile, njihov PMI indeks pao je na 49,7 bodova, nakon što je u prvome ovogodišnjem mjesecu blagi rast donio dašak optimizma.

U siječnju je indeks poslovnih aktivnosti privatnog sektora iznosio 50,4 čime je prešao granicu od 50 bodova čije više vrijednosti označavaju rast, a niže pad gospodarstva. Nakon tih dobrih vijesti analitičari su prognozirali daljnji rast indeksa i to na 50,6 bodova, pa su podaci o ovomjesečnom padu bili iznenađenje i to loše. I PMI indeks proizvodnju povećan je u veljači manje od očekivanog na svega 49 bodova te je tako već sedmi mjesec zaredom ispod granice rasta. Uz to, i indeks pokretanje novih tvrtki bilježi pad koji također ne prestaje već sedam uzastopnih mjeseci. A ono što brojni analitičari ističu kao najlošiji znak za eurozonu je sporiji rast aktivnosti privatnog sektora u dvije najsnažnije članice – Njemačkoj i Francuskoj. “Gospodarstvo eurozone ostaje zaglavljeno u nižoj brzini. No mislim da ovi podaci prije ukazuju na djelomično ‘grčenje’ gospodarstva, a ne njegovo ozbiljno usporavanje. Međutim, bez obzira na to, ovo ne donosi dobre slutnje za prvo ovogodišnje tromjesečje”, izjavio je za Reuters analitičar Comerzbanka Peter Dixon. Podaci o kretanju gospodarstva u prvom tromjesečju ove godine s nestrpljenjem se očekuju jer bi negativan predznak BDP-a eurozone značio i ulazak u tehničku recesiju s obzirom da je i prethodno tromjesečje donijelo pad od 0,3 posto. “Pad privatnog sektora umanjuju nade da je minus BDP-a u četvrtome kvartalu 2011. bio i posljednji”, smatraju analitičari Capital economicsa.

Komentirajte prvi

New Report

Close