Bivši čelnik UniCredita uskoro na optuženičkoj klupi zbog prijevare

Autor: Marina Biluš , 05. veljača 2012. u 22:00

Oduševljen sam što će slučaj doći na sud pa ću napokon dokazati da su optužbe protiv mene neutemeljene, kaže Alessandro Profumo

Zbog sumnji u prijevaru, odnosno utaju poreza milanski javni tužitelj Alfredo Robledo podigao je optužnicu i zatražio suđenje za bivšeg čelnika Unicredita Alessandra Profuma i još devetnaestero zaposlenika najveće talijanske banke i Barclaysa. Nekad najmoćniji talijanski bankar na optuženičkoj bi se klupi mogao naći zbog poslova koje je 2007. i 2008. najveća talijanska banka, koju je tada vodio, odradila s britanskim Barclaysom. Već neko vrijeme talijanske vlasti istražuju sumnje da je UniCredit u to vrijeme, kupnjom kompleksnih financijskih proizvoda engleske banke Barclays, izbjegao plaćanje poreza.

Potpora banke
Kada je čuo da bi se uskoro mogao naći na sudu, Profumo je, prenosi Bloomberg, izjavio kako je oduševljen što će slučaj završiti na suđenju jer će “napokon moći dokazati da su sve optužbe protiv njega neutemeljene”. Bankar, koji je s čela UniCredita otišao u rujnu 2010., još jedanput je ponovio da je “uvijek postupao prema zakonu”. I iz najveće talijanske banke poručili su da su i dalje uvjereni da su bivše, kao i sadašnje vodstvo i zaposlenici pravilno postupali. S druge strane u britanskoj banci Barclays nisu htjeli komentirati najnoviji razvoj događaja. Inače, u sklopu istrage o navodnoj utaji poreza talijanska je policija UniCreditu krajem prošlogodišnjeg listopada bila zaplijenila čak 245 milijuna eura. Taj manevar omogućio im je nalog milanskog suca Luigija Varanellija, a iznos je odgovarao podacima o UniCreditovoj dobiti banke u dvije godine za koje su vezane sumnje o prijevari.

Vratili zaplijenjeni novac
U studenome je nakon podnošenja žalbe banka ipak uspjela osloboditi zaplijenjeni novac. Što se tiče optužnice, u njoj se tvrdi da se UniCredit 2007. i 2008. poslužio nezakonitim financijskim “trikovima” pa su podaci proslijeđeni poreznicima zapravo bili neistiniti. Kako je Poslovni dnevnik već bio pisao, milanski tužitelji odlučili su teretiti UniCredit za “niz složenih međunarodnih transakcija u kojima su se, koristeći financijske instrumente, okoristili tako da su izbjegli plaćanje poreza”. Neslužbene informacije koje su o ovom slučaju stizale do medija govorile su da je talijanske istražitelje osobito zanimala Unicreditova kupnja financijskih instrumenata “teških” više od milijarde eura, pri čemu su ugovori rađeni posebno za tu banku. Potom je UniCredit ugovore navodno prikazao kao kupoprodajne (repo) ugovore koji su omogućavali Barclaysu da proda vrijednosnice ponovno UniCreditu uz uvjet da Barclays otkupi te vrijednosnice na unaprijed dogovoreni datum. Razlika između prodajne i kupovne cijene prema talijanskim poreznim zakonima oporezuje se po stopi od pet posto. Tužitelji sada očito namjeravaju dokazati da je UniCredit ugovore zapravo koristio za depozit novca kako bi dvije banke mogle obavljati valutne zamjene na koje se zarade oporezuju prema znatno rigoroznijim pravilima, odnosno stopi od 27 posto.

Plan Brontos

Priču ‘zakotrljao’ The Guardian
Kada se doznalo da policija istražuje navodnu prijevaru u kojoj je sudjelovao UniCredit, mediji su pisali da je Talijane na to motiviralo otkrića lista The Guardian. Britanski su novinari, naime, razotkrili složen financijski model, poslije nazvan “plan Brontos”, koji je osmišljen unutar Barclaysa kako bi se omogućilo izbjegavanje plaćanja poreza u Velikoj Britaniji i izvan nje.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Oduševljen što će na sud!? Tu će dokazati svoju nevinost!?

Da, to je ta logička paradigma koja je bankarima vodilja, naputak,orijentir itd.! I tu nema pomoći kako za njih, tako i za one sa kojima se banke ,odnosno bankari sude.

Ono što je prednost banke i bankara je u tome što oni imaju novce za sudske troškove. I tu je sva njihova prednost. Ostalo je forma, kao što je bila i na početku bilo kakovog posla banke i partnera, pa makar taj partner bila i banka.

Sud je mjerodavno i meritorno mjesto gdje pobjeđuje onaj koji ima novce, poručuju banke i bankari!

New Report

Close