Rejting pao i Europskom stabilizacijskom fondu

Autor: Marina Biluš , 17. siječanj 2012. u 22:00

Dva dana nakon što je smanjila rejtinge devet europskih država, uključujući i dva vrhunska koje su dotad imale Francuska i Italija, američka bonitetna agencija Standard & Poor’s snizila je i status Europskog fonda za financijsku stabilnost (EFSF).

Argument za ovaj potez agencija je našla upravo u padu dva “top”-rejtinga Pariza i Beča koji su ujedno i važan jamac stabilizacijskom fondu, a u Standard & Poor’su pojasnili su kako je bonitet EFSF-a vezan upravo za rejtinge država koje za njega jamče. Zbog novonastale situacije u kojoj su izgubljena dva najviša boniteta agencija ocjenjuje da fond više nema dovoljno jamaca s “AAA” bonitetom“, pa je i njegov status posljedično izmijenjen s ”AAA“ na ”AA+“. No S&P je poručio da bi EFSF mogao povratiti najviši status pod uvjetom da osigura nova jamstva. Na novi potez američke agencije odmah je reagiralo vodstvo stabilizacijskog fonda. Prvi čovjek Klaus Regling uvjerava da neće doći do smanjivanja financijskih kapaciteta EFSF-a. ”Spuštanje rejtinga od samo jedne bonitetne agencije neće smanjiti kapacitet za posuđivanje koji iznosi 440 milijardi eura. Fond ima dovoljno novca za ispunjavanje aktualnih i budućih programa“, zaključio je Klaus Regling. I čelnik vijeća europskih ministara financija Jean-Claude Juncker pokušao je jučer primiriti situaciju izjavivši kako će države eurozone i dalje fondu osiguravati bezuvjetna jamstva.I francuski ministar financija Francois Baroin poručio je da su mogućnosti fonda za posuđivanje ostale ”netaknute”.

ECB vs. agencije

Draghi: Koliko su rejtinzi zapravo važni?
Europski guverner Mario Draghi uputio je neizravnu kritiku agencijama za rejting poručivši ulagačima da se manje oslanjaju na njihove ocjene. Šef ECB-a zapitao se koliko su kreditni rejtinzi zapravo važni tržištima, regulatorima i ulagačima. Njegov je savjet da bismo “kao regulatori trebali naučiti raditi i bez rejtinga, a ulagači ne bi trebali trošiti previše vremena na ono što agencije kažu ili rade”.

Komentirajte prvi

New Report

Close