Fiskalni pakt Europske unije, koji je na briselsom sastanku na vrhu dogovoren prije svega pet dana, već je zapeo. Velik problem iskrsnuo je jučer upravo u Njemačkoj, čija se kancelarka Angela Merkel najžešće bori za uvođenje stroge proračunske discipline u Europi. Nekoliko sati uoči njezina obraćanja parlamentu, gdje je trebala predstaviti detalje fiskalnog pakta, glavni tajnik koalicijskog FDP-a, Christian Lindner podnio je ostavku. Kako prenosi njemački Spiegel, Merkeličin koalicijski partner odlazi upravo zbog europske krize, odnosno zbog dubokih podjela u svojoj stranci, čiji članovi imaju oprečne stavove o protukriznim mjerama u eurozoni.
Napustio ring
Navodno je unutar stranke nedavno održano interno glasovanje o tome kako će se FDP ubuduće postaviti u raspravama o spašavanju zajedničke europske valute, a nagađa se kako su rezultati glasovanja bili okidač za Lindnerovu ostavku. Razmirice o novim, strogim pravila proračunske discipline unutar EU pojavile su se i u drugim zemljama koje su u Bruxellesu načelno pristale pristupiti paktu. Mađari, piše Financial Times, ne žele izgubiti kontrolu nad korporativnom poreznom politikom, dok u Švedskoj strepe zbog mogućeg uvođenja poreza na sve financijske transakcije. Najveći problem provedbi pakta očito će, kako su mnogi strahovali, biti opozicije vladajućih u pojedinim zemljama iako, kao i u Njemačkoj, protivljenja ima unutar samih vladajućih koalicija. U Danskoj, primjerice, premijerka podržava briselski dogovor, ali mu se opiru neki članovi koalicije na vlasti. Irska oporba od premijera zahtijeva da dopusti provođenje referenduma o fiskalnom paktu, a slična se drama odvija i u Nizozemskoj.
‘Samo prazan list papira’
Većina protivnika uvođenja stroge budžetske discipline sumnjičava je prema novom ugovoru jer, tvrde, nikome nije posve jasno što bi on konkretno trebao sadržavati. Druga zamjerka je, kažu, to što nije razlučeno daju li nova pravila automatski Buxellesu kontrolu nad nacionalnim proračunima samo zemalja unutar eurozone ili svih potpisnicama pakta. “Zasad je pred nama samo prazan list papira. Bilo bi neodgovorno izjaviti da takav papir trebamo potpisati”, poručio je češki premijer Petr Nečas. Inače, euro je jučer pao ispod razine od 1,3 dolara, nšto je najniža vrijedniost u 11 mjeseci.
Fitch: kriza u Europi i nakon 2012.
‘Summit nije dao rezultate’
Američka agencija za dodjelu kreditnih rejtinga Fitch kritički se osvrnula na krizni “summit” Europske unije koji se proteklog vikenda održao u Bruxellesu. Upozorili su pritom kako je na sastanku europskih čelnika napravljeno premalo kako bi popustio pritisak na vlade koje se bore s dužničkom krizom. “Nedostatak jasnih i opsežnih rješenja samo je pojačao pritisak na eurozonu i njezine kreditne rejtinge. To zapravo znači da će se kriza nastaviti i u idućoj godini, a vjerojatno i nakon nje, i to sve dok regija opet ne bude mogla postići i održati jasan i prostran ekonomski oporavak”, poručili su u Fitchu.
Procjena rasta – 0,4 posto
Fitch je najavio “znatnu ekonomsku krizu” u regiji te očekuje da iduće godine europski gospodarski rast neće premašiti mršavih 0,4%. Zaključno su poručili kako samo ECB može osigurati “jedini kredibilni štit” ili kupnjom državnih obveznica ili dopuštanjem kriznim fondovima da posegnu u njezine financijske resurse.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu