Eurozona se već priprema za mogući scenarij izlaska Grčke iz monetarne unije. To sad više nisu medijske spekulacije, nego doslovna potvrda “iz usta” šefa ministara financija eurozone Jeana Claudea Junckera. Izrekao ju je dan nakon što su šefovi eurozone, razbješnjeni najavom grčkog referenduma o europskom paketu pomoći, premijera Georgija Papandreua na hitnom i “bespoštednom” sastanku upozorili da Atena više ne može računati na njihovu pomoć. Prijetnja je stigla uoči sastanka skupine G20 koji je jučer počeo u Cannesu.
Bespoštedna taktika
“Papandreuova vlada neće dobiti ni jednog jedinog centa ako na referendumu 4. prosinca glasači odbiju naš plan”, bez dlake na jeziku izjavio je francuski predsjednik Nicolas Sarkozy. Ništa blaža nije bila ni Angela Merkel koja je poručila: “Ovaj referendum zapravo se ne vrti oko ničeg drugog već oko jednog pitanja: želi li Grčka ostati u eurozoni. Da ili ne?” A da se šefovi dvije najmoćnije članice eurozone nisu šalili, dokazala je i Juncekrova izjava da se već hitno traže načini da se, u slučaju Grčkog napuštanja eura, od neizbježnog šoka zaštite ostale članice eurozone. “Radimo na sprječavanju katastrofe za ljude u Njemačkoj, Luksemburgu, cijeloj eurozoni…”, rekao je on i dodao: “Tu situaciju želimo izbjeći, ali smo apsolutno pripremljeni za nju”. Pritom je napomenuo da, želi li ostati, Grčka mora ispuniti svoje obveze. Ozbiljan problem u cijeloj priči predstavlja i formalno-pravno pitanje napuštanje eurozone što je potvrdila glasnogovornica Europske komisije Karolina Kottova: “Izlazak iz eurozone, po sadašnjim odredbama ugovora, nije moguć bez izlaska iz EU.”
Lisabonska ‘kvaka’
Naime, Lisabonski ugovor predviđa mogućnost izlaska iz Europske unije, dok se izlazak iz eurozone ne spominje.S druge strane, grčki premijer nije htio otkriti kako će pitanje na referendumu biti sročeno, ali je dao naslutiti o čemu je riječ rekavši kako “nije samo pitanje program pomoći nego i žele li Grci biti u eurozoni. Hazarderski je sve žetone stavio na grčko ”da“ eurozoni izjavivši da će tako glasiti odluka naroda, iako ankete i govore da se gotovo polovica Grka protive mjerama štednje. Jučer se, dan uoči glasanja o povjerenju vladi, proširila vijest da će Papandreu dati ostavku no to je demantirano i nije se dogodilo do zaključenja broja. Istodobno, ministri financija eurozone žele hitno ”podići štit“ kako bi uniju zaštitili od mogućeg kolapsa pa ubrzano rade na planovima da povećaju kapacitet stabilizacijskog fonda. ”Sada se naša odluka o proširenju fonda mora provesti još brže. Tako ćemo moći reagirati na način koji je dobar za euro, neovisno ishodu grčkog referenduma. Stabilizacija eura važnija je od spašavanja Grčke”, rekla je Merkel.
Ministar kontra premijera
‘Članstvo ne smije ovisiti o referendumu’
Zbog inzistiranja na referendumu grčkom premijeru Georgiju Papandreou leđa je okrenuo i njegov ministar financija Evangelos Venizelos. “Grčko članstvo u eurozoni ne smije ovisiti o referendumu. Naše pristupanje povijesna je pobjeda i ne smije se stavljati pod sumnju”, rekao je Venizelos.
Stabilizacija eura važnija je od spašavanja Grčke
A. Merkel, njemačka kancelarka
Grci moraju odlučiti žele li s nama nastaviti ovo putovanje
N. Sarkozy, francuski predsjednik
Radimo na rješenjima za sprječavanje katastrofe za ljude u eurozoni
J. C. Juncker, čelnik eurogrupe
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.uvjek postoji teži i lakši naćin za sve
pitanje dali u ekonomskoj znanosti postoji neki drugi oblik djelatnosti ili aktivnosti osim "posuđivanja novca" barem za preživljavanje ako ne za neki drugaćiji viši oblik življenja
da si malo bolje upućen u situaciju, nebi takve gluposti pisao, izlazak iz EU za Grčku je ješ gori bankrot,
baš me zanima tko će im onda posuditi novce i pod kojim uvjetima
koje licemjerje europskih političara. Glas naroda u ovom slučaju nije bitan, bitni su njihovi planovi, ko vas hebe ako se prebija preko vaših leđa. Raspad EU je neminovan, konačno.
Uključite se u raspravu