Napravit ću sve kako bismo na “summitu” EU donijeli održive odluke, ali nitko ne treba očekivati brzo rješenje. Te je riječi u govoru pred njemačkim parlamentarcima izgovorila kancelarka Angela Merkel koja je jučer od Bundestaga, samo nekoliko sati uoči novoga europskog sastanka na vrhu, tražila potporu za protukrizni plan o kojem je u srijedu navečer trebala nastaviti pregovarati s ostalim čelnicima eurozone. Ključna odrednica plana za koju je dobila snažnu potporu zastupnika odnosi se na povećanje kapaciteta europskoga stabilizacijskog fonda.
“Presudno je da osnažimo fond jer je on najbolji obrambeni zid od širenja krize iz Grčke na druge članice eurozone. Ne učinimo li to, ‘zaraza’ bi brzo mogla početi prelaziti granice. Rizik povećanja fonda stoga vrijedi preuzeti jer i Njemački standard i napredak ovise o tim mjerama”, upozorila je Merkel. Dodala je da zbog opasnosti od kriznog domino-efekta Njemačka mora učiniti sve da održi partnerstvo s Grčkom. No Merkel je jučer opet vrlo jasno dala do znanja da u spašavanju Grčke od krize ni ona ni drugi šefovi eurozone nemaju “čarobni štapić”: “Želimo vidjeti da Grčka ponovno stane na svoje noge, ali da bi se to dogodilo, morat ćemo tu zemlju podupirati još prilično puno vremena.” Merkel je u Bundestagu ponovno istaknula važnost prebacivanja većeg dijela tereta na privatne grčke kreditore, ali je upozorila i da eurozona treba uvesti stroža pravila o održivosti proračuna svih članica kao i kontrole njihovih javnih dugova. Jasno je potom poručila da opstanak eura i eurozone ne smije doći u pitanje. “Mi jednostavno moramo ojačati stabilnost eurozone. Da bismo u tome uspjeli, trebamo raditi puno više i bolje jer su uostalom i oči međunarodne zajednice uprte u nas”, rekla je njemačka kancelarka. Dok se u Njemačkoj iščekivala odluka parlamenta, u Italiji je premijer muku mučio sa skiciranjem plana provedbi reformi. Na nedjeljnom “summitu” je upravo zbog otezanja s reformama dobio “po prstima” od svojih europskih kolega koji su mu dali ultimatum da do srijede neto prije početka “summita” predstavi svoje mjere. Zato je talijanski premijer proteklih dana pošto-poto pokušavao pridobiti koalicijske partnere, ali i političke protivnike da se usuglase oko mjera na kojima inzistira EU.
Berlusconijevih 5 do 12
Iako u početku u tome nije imao nimalo uspjeha pa mu je i vlastiti opstanak na čelu zemlje došao u pitanje, u utorak kasno u noći navodno je s koalicijskim partnerima ipak dogovorio odrednice mirovinske reforme koju je jučer trebao predstaviti u Bruxellesu. Uoči sastanka čelnika EU, koji do zaključenja ovoga izdanja još nije bio počeo, umirujuće signale poslala je Europska središnja banka (ECB). ECB je objavio kako će nastaviti kupovati obveznice zaduženih članica eurozone. “Ustrajni smo u odluci da nekonvencionalnim mjerama spriječimo poremećaje na novčanim i financijskim tržištima koji priječe monetarnu transmisiju”, kazao je Mario Draghi koji 1. studenoga preuzima vodstvo središnje banke. China Daily pak neslužbeno objavljuje da je Kina pristala sudjelovati u stabilizacijskom fondu eurozone. Da bi to doista mogla biti istina pokazuje i podatak da šef fonda Klaus Regling u petak stiže u Peking.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu