Ulagači odahnuli, ali analitičari upozorili da još nije vrijeme za slavlje

Autor: Marina Biluš , 24. srpanj 2011. u 22:00

‘Najozbiljnija faza krize dosad je završila, ali problemi se mogu vratiti’, poručili su dan nakon ‘summita’ analitičari Royal Bank of Scotland

Dugoočekivani dogovor čelnika eurozone o modelu za spas grčke od dužničke krize donio je barem privremeno olakšanje na tržištu. Na europskim je burzama u petak ujutro, dan nakon briselskog sastanka na vrhu, koji je napokon izrodio novi paket pomoći grčkoj, povećana vrijednost dionica svjedočila da su ulagači odahnuli.

Indeksi u plusu
Indeks FTSEurofirst 300 vodećih europskih dionica ojačao je do 9,30 sati 0,6 posto, na 1109 bodova. Londonski FTSE, frankfurtski DAX i pariški CAC indeks bili su u plusu između 0,6 i 0,9 posto. Porast je predvodio bankarski sektor – indeks STOXX Europe 600 skočio je 2,1 posto. “Zadovoljna sam ishodom jer su zemlje eurozone u četvrtak dokazale da mogu odgovoriti i ovako ozbiljnom izazovu i da smo i te kako u stanju poduzeti prave mjere.” Tako je njemačka kancelarka Angela Merkel prokomentirala paket pomoći koje je usuglasila s ostalim europskim čelnicima.

Trijumf Angele Merkel
A ona i ima zašto biti zadovoljna jer se na kraju ipak izborila za model pomoći Grčkoj koji je sama predložila. Riječ je, naime, o aktivnom uključivanju privatnih “igrača” u rješavanje problematičnoga grčkog duga, koji su pristali osigurati 49 milijardi eura za novi paket pomoći. Ostatak od 109 milijardi obvezali su priskrbiti Europska unija i Međunarodni monetarni fond, a Europska središnja banka ipak je, nakon dugog opiranja, prihvatila opciju privremenoga grčkog “defaulta”. No dok su političari nakon sudjelovanja na briselskom “summitu” uglavnom bili optimistični zbog ishoda krizne situacije, što su dijelom prihvatili i ulagači na burzama, analitičari upozoravaju kako još nije vrijeme za otvaranje šampanjca. “Najozbiljnija faza krize dosad je završila, ali problemi se mogu vratiti”, poručili su analitičari Royal Bank of Scotlanda. “Dobar je signal to što je postignut kompromis, ali tek nas čeka preslagivanje detalja i implementacija”, kaže Francois Savary, analitičar ženevskog Reyla.

A što s drugim zemljama?
S druge strane analitičar Nomura Internationala Alastair Newton osvrnuo se na činjenicu da se model pomoći Grčkoj neće primijeniti i na druge ugrožene zemlje. “Tamni oblaci i zabrinutost još su nad Španjolskom i Italijom, a veliki upitnik i dalje je iznad problematičnog duga Portugala i Irske. Istina je da su tržišta živnula nakon posljednjeg ‘summita’ EU, no tek ostaje vidjeti koliko će se i hoće li se te pozitivne vrijednosti održati”, zaključuje Newton.

Komentirajte prvi

New Report

Close