Dioksin zatrovao svinjetinu i mlijeko?

Autor: Darko Bičak , 10. siječanj 2011. u 22:00

Otrovni dioksin je u ljudski prehrambeni lanac došao od otpadnoga biodizelskog ulja od kojeg se radi stočna hrana

Potrošači u Njemačkoj i Nizozemskoj sve su nesigurniji koje namirnice konzumirati, a da one nisu kontaminirane dioksinom. Naime, iako je afera s otkrićem dioksina na njemačkim peradarskim farmama proteklog tjedna privremeno zatvorila više od 4700 poljoprivrednih gospodarstva, sada je otkriveno da je problem mnogo veći, ali i dugotrajniji. Njemačke vlasti, kao i Europska unija (EU), još su sredinom rujna imale izvješća o potencijalno opasnom ulju od kojeg se radi stočna hrana, pišu njemački mediji.

Neka jedu biodizel
Kada se uzme u obzir da je već bilo slučajeva u Belgiji i Italiji s kontaminiranim prehrambenim proizvodima, europska javnost se pita zašto nije dosad ništa učinjeno da se takve situacije spriječe. Iako je bilo govora o dioksinom kontaminiranim svježim jajima i piletini, sada postoji bojazan da je dioksin ušao u znatno veći dio ljudske prehrane. Iako su rezultati testova sa zamrznutim jajima u Nizozemskoj iz kojih se rade keksi i kreme bili najavljeni za ponedeljak, do zaključenja broja nismo uspjeli doznati njihov rezultat. Sumnja se da je dioksin mogao u tehnološkom procesu proizvodnje hrane ući i u mlijeko te svinjetinu. Bruxelles je zatražilo od Njemačke da istraži je li riječ o gospodarskom kriminalu u kojem su se proizvođači stočne hrane koristili jeftinim otpadnim sirovinama, prije svega otpadnim uljem dobivenim proizvodnom biodizela iz soje. Stručnjaci navode da je kod dioksina riječ o nusproizvodu, čije je uklanjanje iz stočne hrane skupo, kao i pravilno zbrinjavanje. Za sada nema spoznaja da se kontaminiranih proizvoda našlo i na hrvatskom tržištu. Hrvatska agencija za hranu poručuje kako preko europskog sustava za uzbunjivanje RASFF nije pristigla obavijest da je sporni proizvod isporučen na hrvatsko tržište te ne postoji opasnost za hrvatske potrošače, dodavši kako rade na procjeni rizika. Hrvatska ne uvozi stočnu hranu iz Nizozemske, odakle je stočna hrana stigla na farme u Njemačkoj, ali uvozi prehrambene proizvode u kojima su jaja.

Stalna kontrola
U najvećoj hrvatskoj peradarskoj kompaniji, grupi Vindija, navode da stalno kontroliraju proizvode što isključuje situacije poput ove u Njemačkoj. “Ključna karika u našem proizvodnom procesu je vlastita tvornica stočne hrane BIOdar koja primjenjuje recepture razvijane više od pedeset godina u laboratorijima Vindije, a koje su temeljene na najnovijim nutritivnim spoznajama o prehrani životinja. Radimo s provjerenim svjetskim proizvođačima i dobavljačima sirovina i komponenata, ali uz uvjet posjedovanja certifikata o kvaliteti. U proizvodnji se koriste prvorazredne sirovine, a ne nusproizvodi ostalih industrija”, rekao je Dragutin Drk, direktor Vindija grupe. U Vindiji pojašnjavaju da Kokin sustav kontrola uključuje ispitivanje i preventivne kontrole svih bitnih čimbenika sigurnosti gotovog proizvoda. “Primjena kodeksa o pravilnoj i prirodnoj prehrani životinja u uzgoju hrvatskim žitaricama kontrolirane kvalitete osigurava najvišu razinu peradi. Koka ima zaokružen ciklus proizvodnje od roditeljskih jata peradi do gotovog proizvoda”, tvrdi Drk.

Kancerogenost

Opasan kao plutonij
Smatra se da je dioksin, uz plutonij, najtoksičniji element izuzetno opasan za zdravlje, a usto je i jedan od najvećih ekoloških problema. Nastaje u industrijskim procesima, a njegovu širenju pridonio je rast PVC industrije. Prvi put se pojavio tijekom Vijetnamskog rata, a ozbiljnije se počeo istraživati 1976. nakon havarije kemijske tvornice u talijanskom Sevesou. Dioksin se u tijelu tijekom vremena kumulativno nakuplja.

Komentirajte prvi

New Report

Close