Novi pokušaj uvođenja reda u državni portfelj

Autor: Marija Brnić; Mirela Klanac , 22. travanj 2010. u 22:00

Problemom u novom pokušaju objedinjavanja portfelja pokazao se velik broj rezervacija nad dionicama, poglavito za odštetu bivših vlasnika

Nakon 10 godina konačno bi se trebala provesti odluka Banskih dvora o objedinjavanju državnog portfelja. Kao jednu od prvih mjera iz Programa gospodarskog oporavka Vlada je jučer naložila državnim institucijama koje posjeduju dionice i udjele tvrtki da ih u 30 dana prenesu Hrvatskom fondu za privatizaciju.

Prijenos će se obavljati temeljem ugovora o gospodarenju dionicama i udjelima koje je HFP sklapao u srpnju 2000. s DAB-om, HZMO-om, HZZO-om i Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, te ministarstvima. Fond je ugovore o prijenosu bio potpisao s ukupno 16 imatelja dionica, koji su HFP-u trebali prenijeti udjele i dionice u 745 tvrtki. No, kako je pokazao nalaz Državne revizije, to je učinjeno za 553 društva, dok za ostale, a uglavnom se radi o atraktivnijim paketima, ni više puta ponavljani zahtjevi HFP-a nisu dali efekta. Zanimljivo je i da jedno od ministarstava (poljoprivrede) čak nije niti potpisalo ugovor o prijenosu svojih dinica, a kako se nesluženo čuje, još uvijek sva ministarstva (financija i gospodarstva) nisu dostavila HFP-u cjelovit popis udjela. Bivši šef Upravnog odbora HFP-a Slavko Linić umjereno je optimističan da bi ovaj put moglo uspjeti objedinjavanje. “Važnije je promijeniti način funkcioniranja HFP-a, kako bi se bolje upravljalo imovinom”, kaže Linić. Ne budu li svi, uključujući i Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom, koji među ostalim drži i 44,84% dionica Ine vrijednih 7,88 milijardi kuna, te 3,49% dionica HT-a, vrijednih 932 milijuna kuna, prenijeli sav portfelj HFP-u, premijerka je priprijetila kaznama i smjenama.

Prvi čovjek DAB-a Vinko Radić kaže kako će postupiti po nalogu Vlade, ali ističe da će biti problema i oko prijenosa ovlasti u slučajevima doo-a. Navodi primjer HBI-a, koji upravlja hotelom Sheraton u Zagrebu, u kojem DAB ima više od 49 posto udjela. “U ugovoru o osnivanju društva piše da se ne mogu prenositi ovlasti upravljanja bez suglasnosti većinskog vlasnika, u ovom slučaju HUP-a Zagreb”, pojašnjava Radić. Problemom u objedinjavanju portfelja pokazao se i velik broj rezrevacija, poglavito zbog još neriješenih procesa odštete bivših vlasnika. Te dionice formalno su dio portfelja HFP-a, no nisu raspoložive za prodaju. U 13 godina koliko se vode ti procesi rješeno ih je tek 12 posto, pa je portfelj za obeštećenje još uvijek značajan. Proteklih mjeseci s DORH-om i Ministarstvom pravosuđa razmatrana je mogućnost da se i taj dio stavi na raspolaganje HFP-u i eventualno proda, no ispostavilo se da to nije moguće, jer se na taj dio portfelja ne odnosi zakon o privatizaciji, već zakon o naknadi za imovinu oduzetu vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine. Mijenjanje tog zakona, zaključeno je, potpuno bi narušio sustav odšteta, pa će se kompletan portfelj rezerviran za zatvaranje tih slučajeva prenijeti uskoro na Fond za naknadu oduzete imovine.

Rezervacije

Za bivše vlasnike
Za bivše vlasnike rezerivrani su udjeli u ukupno 245 društava. Među njima je, primjerice, 16,95% dionica Zvijezde, 6,70% Jamnice, 0,97% Konzuma, 2,15% Končar EI, 1,35% Podravke, 12,17% Liburnia Riviera Hotela, 10% Atlanske plovidbe, 2,62% Chromos boja i lakova, 5,52% dionica Sunčanog Hvara, 9,92% Croatia baterija, 2,04% Đuro Đaković Holdinga, 10,95% Imunološkog zavoda, 2,25% Lošinjske plovidbe, 8% Mediteranske plovidbe, 30,81% Hotela Palace, 36,13% Osiječke pivovare, 9,80% OTV-a, 31% Ville Dubrovnik,7,09% Zvečeva, 30,61% Borova, 0,81% HUP-a Zagreb, 2,62% ACI-ja.

Imovinsko-pravni sporovi
Dio portfelja ostaje “zatvoren” za prodaju zbog rezervacija po sporovima, no za njih se traži u HFP-u mogućnost rješenja dugačijom naknadom. Na popisu je i Podravka, i to 8,45 posto dionica.

Problem će biti prijenos vlasništva u slučajevima d.o.o.
Vinko Radić DAB

Važnije mijenjati rad HFP-a nego objediniti portfelj
Slavko Linić bivši predsjednik UO HFP-a

Komentirajte prvi

New Report

Close