Svijest o potrebi zdravog života i napredak medicine prema procjenama stručnjaka dovest će do šest milijuna stogodišnjaka za četrdesetak godina. Njihov je broj već skočio s procijenjenih nekoliko tisuća sredinom prošloga stoljeća na današnjih više od 340.000, s najvećom koncentracijom u Sjedinjenim Američkim Državama i Japanu. U tom svjetlu priča o japanskom otoku Okinavi ponovno postaje aktualna. Naime, otok Okinava postao je poznat po broju stogodišnjaka, ili kako glasi stručni termin, centuriona, koji je veći nego igdje u svijetu. Iako po broju centuriona prednjači SAD, koncentracija ljudi starijih od 100 godina u ukupnom broju stanovnika na tom otoku veća je nego igdje drugdje. Većina studija koje su provedene u Japanu nikada nisu prevedene na neki od zapadnih jezika tako da se unatrag nekoliko godina relativno malo znalo o dugovječnosti stanovništva tog otoka. Knjiga “Okinavski program”, objavljena prije nekoliko godina, koja je zbir istraživanja rađenih u proteklih 25 godina, to je promijenila. Doktor Makato Suzuki i njegov tim stručnjaka u knjizi “Okinavski program” sumirali su istraživanja koja se provode od 1979. godine. Knjiga je odmah postala hit na američkom i europskom tržištu.
Višak energije
Priča počinje 1979. kada je japanski ministar zdravstva naredio da se provede istraga na temelju izvoda iz matične knjige rođenih. Istraživanje je bilo olakšano činjenicom da unutar ruralnih područja Okinave postoje spisi o stanovnicima koji sežu još u srednji vijek. Studija je proučavala genetiku, prehrambene navike, fizičku aktivnost i kulturne navike te vjerovanja stanovnika Okinave. Kada je Suzuki započeo svoju studiju, prva stvar koju je uočio bila je da je većina centuriona u odličnoj fizičkom formi, mršavi su, izgledaju mladoliko, imaju viška energije. Prehrana svih centuriona je manje kalorična, bez puno kolesterola. Većina centuriona ne puši, alkohol konzumiraju umjereno i izbjegavaju stresne situacije. U njihovu kulturu utakni su ples i borilačke vještine koje ih održavaju fizički aktivnima i u kasnim godinama. Karate je izmišljen na Okinavi.
Manja stopa raka
To je i razlog što je stopa srčanih oboljenja 80% niža nego u ostatku Japana. Stanovnici Okinave imaju i 80% manje raka dojki, prostate i limfi u usporedbi sa stanovnicima SAD-a. Centurioni i starije stanovništvo imaju i 20% manje lomova kostiju i kukova nego ostali Japanci, a 40% manje nego Amerikanci. Tome je razlog prehrana, pijenje tekućine, naročito vode, i visok postotak vitamina D koji dobivaju iz izloženosti suncu. Zanimljiva je i kulturna navika prehrane stanovnika koji jedu dok nisu oko 80% puni, nešto slično krilatici “prestani kada ti je najslađe”. Psihičko zdravlje centuriona je također odlično, nitko od njih ne osjeća svoje godine i pritisak vremena, već posjeduju visok stupanj samouvjerenosti i živosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu