Znanstvenici su uspjeti otkriti jedan od razloga zašto se rak jajnika u uznapredovaloj fazi zna pojaviti iznenada unatoč redovnim ginekološkim kontrolama i to prekasno da bi se izliječio.
Na kalifornijskom sveučilištu Standford provedeno je istraživanje kojim je utvrđeno da sićušni tumori mogu dugo neopaženo “vrebati” dok ne dosegnuo veličinu dovoljnu da ih se uoči pregledom. Tim pod vodstvom Partrica Browna istraživanje je proveo u želji da razjasne zašto je tako teško otkriti rak jajnika te uz pomoć odgovora pokušati unaprijediti postojeće metode dijagnosticiranja jedne od najsmrtonosnije vrste karcinoma uopće. Uspjeli su detektirati malene tumore skrivene u jajovodima te otkrili da se u tako “neuočljivom” obliku ondje mogu skrivati u prosjeku četiri godine prije nego li “buknu” do te mjere da liječenje često biva bezuspješno. “Tumor raste i napreduje dok je još presićušan da bismo ga otkrili metodama koje su nam ovog trenutka bile na raspolaganju. Sada bar imamo malu šansu da počnemo osmišljavati učinkovit test koji bi liječnicima omogućio da djeluju prije nego tumor postane koban”, objasnio je Brown.
Crna statistika
Svijet
Tumor jajnika godišnje u svijetu ubije 140.000 žena, a samo u SAD-u ta brojka iznosi 15.000.
Hrvatska
Od raka jajnika u Hrvatskoj godišnje oboli 567 žena, a umru 272 žene
Stopa izlječenja
Izlječenje mjereno 5-godišnjom stopom preživljavanja iznosi za stadij I do 80%, od 25 do 45%, za stadij II, a u kasnijim stadijima od 5 do 10%.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu