Američka ministrica zdravstva Kathleen Sebelius potpisala je uredbu kojom se proizvođačima cjepiva protiv takozvane svinjske gripe jamči potpuni pravni imunitet u eventualnim tužbama koje bi se mogle odnositi na upotrebu budućeg cjepiva. Osim toga administracija novoga američkog predsjednika Baracka Obame, koja je za potrebe otkrivanja i proizvodnje cjepiva protiv virusa H1N1 izdvojila 7 milijardi dolara, odlučila je dopustiti izlazak na tržište takvim cjepivima uoči jesenje sezone gripe, čak prije detaljnih testiranja njihove sigurnosti, tako da će studije o njihovim nuspojavama biti objavljene nakon što cjepiva već budu u upotrebi. Takvu odluku u Sjedinjenim Državama omogućio je takozvani zakon o hitnim slučajevima vezanim za javno zdravstvo.
Sumnje u zavjeru
Potez američkih vlasti već je prozvan kontroverznim, a u nekim je krugovima izazvao sumnju u prikriveno pogodovanje farmaceutskoj industriji jer bi proizvođači cjepiva na ovaj način mogli zaraditi goleme svote novca, a da nikada ne bi morali pravno i materijalno odgovarati za moguće štetne učinke svojih proizvoda. Kao argument za takve sumnje pritom se često spominje 1976. godina kada se američka administracija posljednji put susrela s izbijanjem novog virusa svinjske gripe. I tada su, navode kritičari aktualne odluke ministrice zdravstva, na tržište puštena netestirana cjepiva, a rezultat su bile tisuće slučajeva u kojima su se primatelji cjepiva žalili na vrlo ozbiljne nuspojave. U prilog sumnjama u zavjeru u američkom tisku se, među ostalim, pojavljuju i navodi da je farmaceutska kompanija Baxter još godinu dana prije prvoga zabilježenog slučaja svinjske gripe zatražila odobravanje patenta za cjepivo protiv H1N1 virusa. Te je navode u svom članku o uredbi koju je potpisala ministrica zdravstva iznio William Engdahl, ugledni američki povjesničar, ekonomist i publicist, autor svjetske uspješnice “Stoljeće rata”.
WHO zbunjuje
Cijelu situaciju u vezi s proglašenom pandemijom svinjske gripe u svijetu dodatno je zakompliciralo i neočekivano izvješće Svjetske zdravstvene organizacije koja je na svojim internetskim stranicama objavila kako više neće pratiti pojavljivanje novih slučajeva bolesti. U šturom priopćenju WHO navodi da se od zemalja i dalje očekuje da prijave slučajeve svinjske gripe, doduše samo prvih nekoliko. Napominje se i da bi države same trebale pratiti pojavnost eventualnih smrtnih slučajeva koji bi mogli upućivati na to da je virus H1N1 mutirao. Međutim, budući da je direktorica WHO Margaret Chan nedavno i sama upozorila da će svinjska gripa nesumnjivo postati najveća pandemija gripe do danas, ostaje nejasno kako je institucija od globalne važnosti, kao što je WH0, mogla odustati od praćenja bolesti za koju sama priznaje da će prerasti u najveću pandemiju gripe u povijesti. Što se tiče širenja uzročnika svinjske gripe na području Hrvatske, do 19. srpnja službeno su registrirani samo pojedinačni slučajevi te jedan kada je virus prešao s majke na dijete. No tada je prvi put došlo i do masovnijeg slučaja zaraze.
Masovna zaraza u Šibeniku
Riječ je o šibenskim maturantima koji su se u Hrvatsku vratili s maturalnog putovanja po Španjolskoj, točnije iz Barcelone, u kojoj su proveli pet dana, te Madrida gdje su boravili tri dana. Bilo je riječi o ukupno 140 učenika koja su s puta u Šibenik stigli u tri autobusa, da bi potom njih 62 u šibenskoj bolnici zatražilo pomoć liječnika zbog simptoma nalik onima koji upućuju na zaraženost virusom H1N1. Dva dana poslije, nakon provedenih testova, Županijski centar za krizna stanja Šibensko-kninske županije priopćio je da je virus H1N1 potvrđen na sedam uzoraka uzetih od oboljelih šibenskih maturanata. Napomenuto je i da su oboljeli dobili lijekove, odnosno Tamiflu, dok su osobe koje su u kontaktu s njima dobile profilaksu radi sprečavanja širenja bolesti. Liječnici su rekli i da se profilaksa osobama u kontaktu s oboljelima daje radi sprečavanja širenja bolesti. Prije šibenskog slučaja, a prema službenim informacijama Ministarstva zdravstva, u Hrvatskoj je bilo potvrđeno 26 slučajeva oboljenja. U priopćenju od 19. srpnja ministarstvo je objavilo da se većina oboljelih smatra izliječenima.
Smrtni slučajevi
Djelomično izvješće
Nekoliko dana nakon objave da više neće pratiti pojavnost slučajeva svinjske gripe diljem svijeta WHO je ipak objavio izvješće o pandemiji.
Više od 700 umrlih
WHO se pritom orijentirao samo na smrtne slučajeve te su izvijestili da je od te bolesti od njezina izbijanja prije četiri mjeseca u svijetu umrlo više od 700 osoba.
Porast od dvije trećine
WHO navodi da je to porast za dvije trećine od 6. srpnja, kada je ta brojka bila 429.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu