Pandemija koju je Svjetska zdravstvena organizacija proglasila 11. lipnja zbog širenja A gripe, isprva nazivane i svinjskom, do danas je zahvatila 113 zemlja i diljem svijeta ubila 263 od ukupno zaraženih (potvrđenih) 59.814 ljudi. Novi oblik gripe uzrokovan virusom H1N1 nije zaobišao ni Europu u kojoj je prvi slučaj ove bolesti zabilježen 27. travnja u Španjolskoj. Posljednjih tjedana A gripa proširila se i u regiji, nakon što su prve slučajeve zabilježile Slovenija, Srbija i Crna Gora. Hrvatska je tako uz Bosnu i Hercegovinu jedina zemlja u okruženju još ‘imuna’ na ovu bolest. Sumnjivih slučajeva na hrvatskom području je, doduše, bilo, ali su do sada svi okarakterizirani drugačijim dijagnozama.
Bolest stiže zrakoplovom
Kada je riječ o susjednim zemljama, prvi slučaj oboljelog od takozvane svinjske gripe zabilježila je Slovenija 19. lipnja. Zaražena djevojka doputovala je iz New Yorka, a simptome je primijetila već na letu za Ljubljanu. Odlukom tamošnjih zdravstvenih vlasti nije zadržana na bolničkom liječenju, već je puštena na kućnu njegu uz prepisanu terapiju tamifluom. Niti pet dana nakon tog slučaja, zabilježena su dva nova. Oba oboljela u zemlju su zaražena stigla iz inozemstva, jedan iz Francuske, drugi iz Srednje Amerike. Bolest je iz New Yorka ‘doputovala’ i u Crnu Goru, koja je 22. lipnja objavila prvi slučaj oboljenja od A gripe. Riječ je bila o Crnogorcu iz Bara, inače američkom studentu. Dva dana kasnije srpski ministar zdravstva Tomica Milosavljević objavio je kako je A gripa stigla i u tu zemlju. Ovoga puta zaraženi mladić zrakoplovom je stigao iz Argentine i to preko i Zagreba odakle je u Srbiju krenuo automobilom. U Argentini je inače do sada zabilježeno 1294 slučajeva A1 gripe, a po broju umrlih (17) ova je zemlja ‘vodeća’ na području Južne Amerike. U međuvremenu je beogradski Institut za virusologiju, cjepiva i serume Torlak do 28. lipnja potvrdio ukupno deset oboljelih.
Londonska greška
I dok se susjedi bore s prvim slučajevima i desecima sumnjivih, hrvatski ministar zdravstva Darko Milinović javnost uvjerava da hrvatski zdravstveni sustav novu gripu može dijagnosticirati u roku od 24 sata. Ta tvrdnja stigla je 20. lipnja, samo pet dana nakon što je objavljeno kako je prvi oboljeli u Hrvatskoj A gripu prebolio recepturom ‘narodne medicine’, a potom je isto demantirano. Do zabune je, objašnjavao je Milinović, došlo zbog pogreške u londonskom laboratoriju, koji je testirao uzorke pristigle iz Hrvatske. Danas pak, kaže ministar, analize više neće ovisiti o stranim stručnjacima, budući je, tvrdi on “Hrvatski sustav osposobljen i može novu bolest dijagnosticirati u roku samo jednog dana”. Milinović pritom obećava kako će javnost o pojavi nove gripe biti obaviještena u roku od 6 dana nakon njezina službena dokazivanja.
Amerika
Milijun oboljelih
Medicinski stručnjaci u SAD-u procjenjuju da je najmanje milijun Amerikanaca zaraženo novim oblikom gripe, otkako se virus H1N1 pojavio prije gotovo tri mjeseca.
Umrlo 127 ljudi
Prema dostupnim podacima, u SAD-u je bilo 27.717 potvrđenih slučajeva oboljelih od virusa H1N1, od čega je oko 3000 ljudi trebalo bolničko liječenje, a 127 je umrlo.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu