Individualna terapija najbolje oružje u borbi protiv zloćudnih tumora

Autor: Marina Biluš , 07. lipanj 2009. u 22:00

Nova američka istraživanja potvrđuju velik napredak u razvoju uspješnih onkoloških lijekova

Da personalizirani pristup svakom pojedinom pacijentu doista predstavlja budućnost moderne medicinske znanosti, potvrdili su znanstvenici na najvažnijem svjetskom skupu o karcinomnim bolestima – 45. godišnjem kongresu Američkog društva za kliničku onkologiju (ASCO) na Floridi. Sudionici toga elitnog liječničkog okupljanja još su jedanput zaključili da terapije koje ciljaju na posebne funkcije kanceroznih stanica i ispitivanja koja predviđaju uspješnost liječenja sve više obećavaju u borbi protiv tumora.

Različita biologija
Rezultati nekoliko velikih kliničkih istraživanja objavljeni na ASCO kongresu potvrdili su napredak u proizvodnji lijekova protiv raka. Riječ je o lijekovima koji se nastoje što više i preciznije prilagoditi samom bolesniku i njegovu organizmu, uključujući sve njegove genetske i biološke posebnosti. “Zahvaljujući napretku genomike, biologije i informatike, u borbi s rakom sve se više zauzima individualan pristup bolesniku. Kao što je svaki bolesnik poseban, vidimo da i svaki tumor ima različitu biologiju, s vlastitim značajkama koje utječu na različit tijek bolesti što zahtijeva prikladno liječenje. Nimalo ne sumnjam da je budućnost kancerologije u ciljanoj i u individualiziranoj terapiji”, rekao je predsjednik ASCO-a Richard Schilsky.

Konferencija u Splitu
O istoj temi prošlog su tjedna na ISABS konferenciji u Splitu raspravljali vodeći međunarodni autoriteti na području farmakoloških i genomskih istraživanja vezanih za borbu protiv zloćudnih bolesti. Tako je, primjerice, Scott A. Waldman, voditelj Odjela za farmakologiju i eksperimentalne lijekove sveučilišta Thomas Jeffetson u Philadelphiji, održao predavanje o korištenju molekularne dijagnostike u utvrđivanju stadija do kojeg je uznapredovao karcinom u pacijenata. Izraelski znanstvenik s najvećeg sveučilišta u Jeruzalemu Eithan Galun govorio je pak o dostignućima u liječenju tumora genskom terapijom. U Hrvatskoj godišnje od raka oboli 21.000 ljudi, a umre više od polovice oboljelih, oko 13.000, što je jednako broju poginulih u Domovinskom ratu. To su porazni podaci koje je prilikom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv raka 4. veljače iznio Eduard Vrdoljak, voditelj Centra za onkologiju i radioterapiju KB-a Split i predsjednik Hrvatskog onkološkog društva.

Statistika

Obolijevanje
Na svjetskoj razini svake godine od neke vrste karcinoma oboli više od 11 milijuna ljudi

Smrtnost
Procjenjuje se da godišnje diljem svijeta čak šest milijuna bolesnika umire od neke vrste karcinoma

Europa
Svake godine samo u Europskoj uniji dijagnosticira se 2,6 milijuna ljudi oboljelih od dobroćudnih i zloćudnih tumora

Komentirajte prvi

New Report

Close