Međunarodno udruženje za primijenjene biološke znanosti (ISABS) i ove je godine za svoj šesti kongres o genetici, medicini, antropologiji i forenzici predstavilo respektabilan popis međunarodnih znanstvenika svjetskoga glasa.
Na petodnevnom kongresu koji 1. lipnja počinje u Splitu tako će se okupiti i neki od najeminentnijih istraživača s područja medicinskih znanosti, koji će u upravo Hrvatskoj prezentirati nova dostignuća u razumijevanju najopakijih bolesti današnjeg vremena. S osobitim naglaskom na takozvanoj personaliziranoj medicini i genskoj terapiji ti će znanstvenici otkriti spoznaje o suvremenim metodama liječenja, koje razvijaju u suradnji s timovima na vrhunskim ustanovama poput Harvarda, Weizmann instituta i Mayo klinike. Skupovi ISABS-a održavaju se svake dvije godine, a organizirani su na inicijativu ministra znanosti Dragana Primorca i profesora Mosesa Schanfielda i Stanimira Vuka Pavlovića. “Zbog međunarodne znanstvene elite koja na njima sudjeluje, poput dobitnika Nobelove nagrade za kemiju Roberta Hubera, te tema koje predstavljaju sam vrh svjetske znanosti ISABS skupovi uvršteni su na popise vodećih kongresa te vrste u svijetu”, izjavio je za Poslovni dnevnik minstar Dragan Primorac. Od 1997. na njima je sudjelovalo oko 2000 znanstvenika te 150 predavača iz 60 država. Ove će godine predavanja održati više od 30 znanstvenika, većinom inozemnih, a velik broj izlaganja vezan je upravo za medicinu.
Primjerice, pionir na području istraživanja genoma, Izraelac Doron Lancet govorit će o rezultatima svojih farmakogenetskih istraživanja. Riječ je o istraživanjima temeljenim na činjenici da zbog različite strukture ljudskih gena lijekovi ne djeluju isto na svaku osobu. Lancetu je cilj ispitati tu različitost i pronaći način da se upravo po genskoj osnovi kreiraju lijekovi koji će na svakog pojedinačno imati najbolji učinak. George Vasmatzis s američke klinike Mayo najavio je pak predstavljanje revolucionarnih promjena u metodama dijagnosticiranja i liječenja karcinoma prostate i pluća. I većina ostalih predavanja posvetit će se farmakogenetici, odnosno genskoj terapiji, koja prema mišljenju većine sudionika ovog i sličnih kongresa predstavlja budućnost suvremene medicinske znanosti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu