Domaći medicinski i tehnološki stručnjaci dobili su priliku udružiti se u projektu koji se prvi put pokreće u Hrvatskoj. Riječ je o razvijanju prvoga hrvatskog robotskog sustava, koji će asistirati kirurzima prilikom operacija. Podršku tom tehnološkom projektu dao je Hrvatski institut za tehnologiju, koji je sa Sveučilištem u Zadru ugovorio financiranje prototipa robotskog sustava za asistiranje u kirurgiji – ROKI, u vrijednosti od 1,905.000 kuna. Kako su pojasnili u tom Institutu, projekt će se financirati u razdoblju od dvanaest mjeseci kao program TEST. Robotika i inače predstavlja budućnost moderne medicine, a na Zapadu je već duže vrijeme apsolutni trend u kirurgiji. U prilog robotskoj kirurgiji ponajviše ide činjenica da se operativni zahvati izvode višestruko preciznije i uz znatno manje rezove nego u klasičnim operacijama.
Vrhunski alat
Benefit je jasan: manja trauma za pacijenta, smanjena opasnost od infekcija te brži oporavak i kraći boravak u bolnici. Roboti koji kirurzima asistiraju pri operiranju funkcioniraju pomoću posebnih, superpreciznih kamera, koje projiciraju trodimenzionalnu sliku operativnog polja. Vrhunsku preciznost omogućavaju im posebno dizajnirani instrumenti nove generacije, koji mogu iznimno precizno pratiti pokrete ruke kirurga, puno bolje nego je to moguće klasičnim kirurškim “alatom”. Kako su objasnili u Hrvatskom institutu za tehnologiju, primjena robota u kirurgiji ima dvije razine. Prva se odnosi na operacije pri kojima robot ne obavlja kirurški zahvat, nego samo funkcije koje su povezane s operacijom. Drugi način je onaj pri kojem robot izravno obavlja kirurški zahvat. “Projektom koji se upravo pokreće realizirat će se prototip robota za prvu razinu primjene i ostvariti preduvjeti za primjenu robota i u drugim područjima medicine, primjerice u laboratorijima, rehabilitaciji i edukaciji”, poručili su s Hrvatskog instituta za tehnologiju.Na području medicine robotika već godinama privlači izuzetnu pozornost. Primjerice, 2001. godine predstavnici britanske kompanije Armstrong Healthcare Ltd. svijetu su predstavili robotsko-kirurški sustav Pathfinder. Najavili su ga tada kao revolucionarnu tehnološku inovaciju koja će kirurzima omogućiti vrlo precizno vođenje instrumenata do određenog mjesta u mozgu uz minimalnu mogućnost oštećenja okolnoga tkiva.
Neslućene mogućnosti
Stručnjaci kompanije Armstrong Healthcare Ltd. objasnili su tada kako je riječ o prvom robotu koji može čitati skenerske zapise, a funkcionirao je na principu da kirurzi robotu “daju’ upute tako da upravo na skeneru “ucrtavaju” mjesto operacije te obilježavaju pristup ciljanom području. Robot potom nastupa s kamerom koja automatski povezuje sliku sa skenera s mjestom na pacijentovu mozgu. Zatim uz pomoć preciznih instrumenata kirurg napravi minimalan rez na lubanji, a robot uvoditi instrumente do željenog mjesta. Nekoliko godina poslije britanski su kirurzi razvili tzv. robotsku ruku, kojom su izvodili komplicirane operacijske zahvate na srcu uvođenjem tankih žica kroz krvne žile u tom organu. Uslijedila su mnoga slična otkrića koja su u najrazvijenijim svjetskim klinikama već ušla u gotovo rutinsku primjenu.
Projekti
Ugovor sa Sveučilištem u Zadru
Ugovor o prototipu robotskog sustava za asistiranje u kirurgiji je u ime Hrvatskog instituta za tehnologiju potpisao direktor Pero Munivrana, a u ime Sveučilišta u Zadru voditelj projekta Petar Čovo i rektor Sveučilišta u Zadru Ante Uglešić.
Program TEST
Inače, programom TEST do sada je financirano 14 domaćih tehnoloških inovacija poput prvoga hrvatskog detektora laži te prvoga hrvatskog industrijskog dvoručnog robota.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu