Vrhovnom sudu Hrvatske prijeti “poplava” potpuno nove vrste predmeta, doznajemo od predsjednika Vrhovnog suda Branka Hrvatina. Riječ je o njegovoj procjeni izravnog efekta na rad Vrhovnog suda do kojeg će po svemu sudeći dovesti širok pristup Vrhovnom sudu kroz podnošenje izvanredne revizije. Taj novi izvanredni pravni lijek omogućile su posljednje izmjene Zakona o parničnom postupku, a novu nedležnost najviše sudske instancije nije pratilo kadrovsko pojačanje.
Broj predmeta
Pravni stručnjaci potvrđuju kako očekuju da će nezadovoljne stranke zatražiti da Vrhovni sud preispita njihov slučaj sa stajališta osiguravanja jedinstvene primjene prava. Navode kako je zahtjev za izvanrednu reviziju moguć gotovo u svim vrstama postupaka te pritom nema ograničenja glede vrijednosti predmeta spora. Kako mnogi procjenjuju, u tom bi slučaju moglo biti čak i riječi o dvije do tri tisuće novih spisa, a s time se slaže i profesor zagrebačkog Pravnog fakulteta Mihajlo Dika. On tvrdi da će, barem na početku primjene tog novog pravnog lijeka, doći do znatnog povećanja broja predmeta Vrhovnog suda. “Riječ je o značajnoj zakonskoj novini koja osigurava jedinstvenu primjenu prava u svim postupcima. Izvanredna revizija moguća je i u stečajnom, ovršnom i izvanparničnom postupku te se može izjaviti bez obzira na vrijednost predmeta spora. Kod tako široke moguće primjene očekivati je da će Vrhovnom sudu porasti posao kao što je bilo i u slučaju prihvata prijašnjih ustavnih tužbi zbog zaštite prava na suđenje u razumnom roku”, kaže Dika, dodajući da je veliko povećanje posla VS RH realno i zbog toga što država nije onemogućila neselektivno podnošenje izvanredne revizije, a navodno je mogla to pokušati riješiti višim pristojbama. Dodatan golemi pritisak na rad najviše sudske instancije dolazi nakon što je u posljednje dvije godine ona zatrpana s više od 4,6 tisuća novih predmeta iz područja zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku. Statistički podaci o radu Vrhovnog suda u 2008. već pokazuju da se broj predmeta u kojima mu se stranke obraćaju zbog sporog suđenja “popeo” lani na gotovo tri tisuće, a njihov godišnji porast bilježe po visokoj stopi od 60-ak posto. Pribroji li se tome i potencijalna “tranša” novih predmeta po osnovi izvanredne revizije te obistini taj crni scenarij, Vrhovni sud mogao bi ove godine dobiti “uteg” u vidu najmanje pet-šest tisuća novih predmeta, tj. onih koje prijašnjih godina uopće nije imao u svojoj nadležnosti, a to je gotovo ravno ukupnom godišnjem broju riješenih predmeta na VS RH.
Kako novi poslovi ne bi doslovno paralizirali Vrhovni sud, Hrvatin je pripremio mjere kojima će odgovoriti na preuzimanje još jedne nove nadležnosti VS RH koja je važna za građane i tvrtke. Doznajemo da je i kod ministra pravosuđa Ivana Šimonovića intervenirao kako bi ubrzali aktualne natječaje za imenovanje ukupno pet novih građanskih sudaca tijekom sljedećih mjeseci. “Uz 20-ak tisuća kaznenih i građanskih predmeta, koliko je Vrhovni sud imao u radu tijekom posljednje dvije godine, istodobno se rješavalo i oko 4,6 tisuća novih predmeta koje smo dobili prebacivanjem zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku sa Ustavnog suda na redovno sudstvo. U posljednje tri godine Vrhovni sud je napustilo 18 sudaca, većinom civilista, a najčešće zbog odlaska u mirovinu. Te dvije stvari, od kojih je samo podmlađivanje suda prirodna pojava, usporile su dinamiku rada na području građanskih predmeta”, kaže Hrvatin, dodajući da je zato ključno da novi građanski suci što prije počnu raditi. Vrhovni sud lani je dobio oko tisuću predmeta više nego u 2007. iz područja tzv. razumnog roka. Preraspodjeljujući na postojeće kadrove sve obimniji posao, Hrvatin je zapravo sve sudske savjetnike prebacio na rješavanje predmeta iz razumnog roka. Pokazalo se da ta mjera nije bila dostatna: nije riješen velik priljev (u 2008. zaprimili su ih 2800), a s druge strane stvoren je “čep” zaostaka građanskih predmeta koji je statistički gledajući veći za 400 predmeta. “Savjetnici su lani riješili 1700 predmeta, a isti broj predmeta je prebačen na 2009. Zbog ispomoći Vrhovnog suda već sam zatražio da još dobijemo četiri savjetnika sa Županijskog suda u Zagrebu, a zatražit ću od Ministarstva pravosuđa i dozvolu za njihov prekovremeni rad.
Iskusni suci
No u slučaju velikog broja novih predmeta zbog naše nove nadležnosti u povodu izvanredne revizije angažirat ćemo iskusne suce Županijskog suda u Zagrebu koji će nam pomoći na tim predmetima prije “trijaže” koju radi malo vijeće od tri suca. Vrhovni sud je upozoravao na taj problem još prilikom donošenja izmjena ZPP-a kada se navodilo da to ništa ne stoji”, objašnjava on. U procjene koliko njegove mjere kasne zbog sporosti administracije Hrvatin se ne želi upuštati. Važna mu je percepcija rada sudaca, a o tome govore i usporedbe. Primjerice, suci na Vrhovnom sudu Slovenije imaju bitno nižu normu te tako moraju riješiti 8 predmeta mjesečno, dok suci Vrhovnog suda Hrvatske moraju riješiti 18 spisa. Stoga će, zaključuje, novi građanski suci VS RH trebati riješiti 90-ak predmeta mjesečno, a to će biti dovoljno.
Revizija
Vrijednost spora
Izvanredna revizija je zakonska novina koja osigurava jedinstvenu primjenu prava u svim postupcima. Moguća je u stečajnom, ovršnom i izvanparničnom bez obzira na vrijednost spora
Uteg sudu
Vrhovni sud mogao bi ove godine dobiti “uteg” u vidu najmanje pet-šest tisuća novih predmeta
Mirovine
U tri godine Vrhovni sud je napustilo 18 sudaca, najčešće zbog odlaska u starosnu mirovinu pa se pojavio manjak ljudi
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu