Nastavak borbe protiv stigmatizacije epilepsije

Autor: Marina Biluš , 15. veljača 2009. u 22:00

Prvi put u Hrvatskoj obilježen dan oboljelih od najčešće kronične neurološke bolesti

Ove je godine 14. veljače u Hrvatskoj prvi put obilježen kao Nacionalni dan oboljelih od epilepsije. Inicijativom da se tako i službeno počne obilježavati Dan svetog Valentina, u svijetu priznatog kao zaštitnika oboljelih od epilepsije, Centra za epilepsije “Zagreb” i njegov voditelj Hrvoje Hećimović željeli su ukazati na važnost educiranja javnosti o poremećaju od kojeg u Hrvatskoj boluje više od 45.000 ljudi, a u svijetu više od 50 milijuna.

Da je edukacija nužna najbolje ocrtava podatak da svaki drugi građanin Hrvatske stigmatizira oboljele od epilepsije i smatra da moraju raditi lošije poslove, ići u specijalne škole te da ne bi smjeli imati djecu. Porazni rezultati dobiveni su prije nekoliko godina u anketi “Epilepsije i stigma” koje je Hrvatska kao jedna od prvih 10 zemalja u svijetu provela u sklopu globalne kampanje “Izaći iz sjene”, koju je 1997. pokrenula Svjetska zdravstvena organizacija. “Istraživanje je provedeno na uzorku od 1500 ispitanika. Rezultati su potvrdili da Hrvati imaju goleme predrasude o epilepsiji i onima koji od nje boluju. Najgore je što mnogi oštećenje nekih struktura mozga smatraju mentalnom bolešću, čak i zaraznom što je apsolutno netočno i neprihvatljivo”, objašnjava poznati hrvatski epileptolog Hrvoje Hećimović, dodajući kako u Hrvatskoj svake godine broj novooboljelih poraste za 3000 do 4000, a 40 posto je mlađih od 18 godina. Zbog poraznih stavova okoline kada je u pitanju najčešća kronična neurološka bolest u Zagrebu je, kaže, održan Međunarodni okrugli stol gdje su vodeći epileptolozi, predsjednici državnih ogranaka Međunarodne lige protiv epilepsije, izložili probleme i pristup bolesnicima s epilepsijom u svojim zemljama. Domaći i međunarodni stručnjaci raspravljali su o socijalnoj i profesionalnoj integraciji te zakonskim mjerama protiv diskriminacije oboljelih od epilepsije.

ukratko

Ambulanta za poremećaj svijesti
Nakon niza humanitarnih akcija Centra za epilepsije i nacionalne studije o predrasudama prema oboljelima od epilepsije u Hrvatskoju Centru je uvedena suvremena dijagnostika poremećaja svijesti. Otvorena je i Ambulanta za prvi poremećaj svijesti te Savjetovalište za trudnice.

Komentirajte prvi

New Report

Close