Nakon što je predsjednik države izjavio kako ne vidi problem u rastu svoje plaće jer i ovako menadžeri u državnim tvrtkama zarađuju više od njega, još jedna ličnost s hrvatske javne scene stala je u obranu rasta plaća državnih plaća.
Nakon što smo očekivali da se više i ne može pronaći ‘bolji’ argument za podizanje plaće od onog predsjednika Mesića, javio se Vilim Ribić, jedan od čelnika Matice hrvatskih sindikata. On se obrušio na plaće ne samo menadžera u državnim tvrtkama nego i onih u realnom sektoru. Tako su upitne postale i plaće Ivice Mudrinića i Nadana Vidoševića. Prema Ribiću, predsjednici uprave T-HT-a i Kraša krivi su što primaju tako visoke plaće i predstavljaju velik društveni problem. Nisu krivi saborski zastupnici i njihove penzije, a još manje državni službenici i njihovih 6 posto, nego razapeti treba menadžere iz realnog sektora. Tako barem misli čovjek koji je uspio srušiti predlagani i planirani nulti deficit i odveo svojom i povišicom svojih članova državni proračun u minus. Za nj povišica zaposlenicima u državnoj upravi i državnim institucijama uopće nije sporna, ali ako uspješne tvrtke nagrađuju svoje menadžere, čija sposobnosti znatno doprinosi profitabilnosti, onda je to veliki problem. Zašto? Jer Ribić smatra da i kada menadžeri upropaste tvrtke za njih samo otkaz nije dovoljna kazna, a ako unaprijede poslovanje, onda je bonus prevelika nagrada. Ribić je sa svojom porukom izašao u javnost u trenutku kada realni sektor s pravom sve češće optužuje Vladu za lošu politiku i živi u nadi kako se rast plaća državnih službenika još može zaustaviti. Očekuju i bolju interventnu politika, a i plinska kriza pokazala je kako prave strategije što se tiče gospodarstva i nema. Menadžeri iz realnog sektora i njihovi zaposlenici hrane sve više gladnih usta, državnih službenika, umirovljenika i političara, željnih novih povišica. U takvim okolnostima postaje pomalo neukusno prozivati te iste menadžere, naročito ako se zna da su njihove tvrtke lani poslovale dobro. Zanimljivo bi bilo vidjeti kako se nagrađuju i kažnjavaju čelnici sindikata u Hrvatskoj. Naime, Mesiću, kao i svakom političaru, uvijek može presuditi javnost. Menadžere kažnjava tržište, dioničari i Nadzorni odbori. Uostalom, menadžeri na kraju svake godine predaju bilancu i tu nema muljanja. A čelnici sindikata, unatoč formalnim izborima, u većini slučajeva zauvijek sjede na svojim pozicijama, a napuštaju ih jedino kada se to njima prohtije, ako se odluče umiroviti ili otići u politiku. Većina ih se, ponajviše na žalost njihova članstva, vodi onom starom “sidi di si, ni za disi nisi”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Sačuvaj Bože koliko površan, ulagivački članaka. Svatko danas može objaviti svoje gluparenje.
Mudrinić uspješan menadžer, sam sebi prodao T-Com, uvjet prodaje je bio da on bude direktor sa plaćom + bonusi u milijunima Eura, kupuje otoke,… i onda soli pamet hrvatskim građanima.
Sam je sebi političkom moći osigurao monopol na tržištu, i sad je on uspješan menadžer. On je mjera hrvatske korupcije, i to nedostižna, jer tko uspije doći i do 10% Mudrinića, taj je stručnjak malverzacija da mu se treba klanjati do poda.
A Vidošević u Krašu nije napravio ništa, došao je u već dobro strukturirano poduzeće koje otkad je on na čelu samo nazaduje, živi na staroj slavi koje je sve manje, što i on vidi, i već gleda gdje bi pobjegao.
Čak mu ni ogromna plaća i bonus dionice u isnosu većem od plaće ne zadovoljavaju apetite. Jer ipak u životu treba težiti višem i ostvariti mjeru uspjeha od barem 10% Mudrinića.
Uključite se u raspravu