Nova regulativna Europske unije PSD2, to jest novi Zakon o platnom prometu donosi brojne promjene. One na snagu stupaju do kraja rujna.
"Postojat će mogućnost za treće strane da pružaju dio platnih usluga, koje su do sada pružale samo banke. Radi se prvenstveno o plaćanju internetskim bankarstvom", ističe za HTV Damir Gužvinec iz tvrtke CorvusPay.
Što se tiče promjena za građane i trgovce, oni će novom metodom direktno sa svojih tekućih računa moći plaćati robe i usluge.
Sami internet trgovci dobivaju mogućnost automatizacije evidencije plaćanja što ubrzava isporuku roba i usluga. Dobivaju drugačije komercijalne uvjete i više nemaju trošak prema bankama već prema pružateljima usluga.
"Novi način plaćanja je vezan direktno na tekući račun i nema veze s karticama. Plaćanja će se moći obavljati bez kartica. Dakle, direktno s tekućeg računa će se moći plaćati robe ili usluge na internetu".
Pojednostavljeno plaćanje
Kupci će imati sličan proces, samo brži, sigurniji i bolji. "Kao da plaćate internetskim bankarstvom, ali nećete morati prepisivati broj vašeg tekućeg računa, broj računa trgovca… Korisničko iskustvo će biti puno bolje i ugodnije".
Gužvinec dodaje da je sigurnost za građane potpuno zajamčena.
"Korisnik koji inicira transakciju morat će se identificirati. Primjerice otisak prsta, identifikacija lica ili tokeni".
U tijeku je testiranje sustava s četiri najveće hrvatske banke, a cijela bi stvar trebala zaživjeti od rujna. Što se tiče troškova za kupce, to jest naknade za plaćanje računa putem interneta, njih neće biti veće.
"Interni nalozi su obično jedna kuna, a vanbankarske transakcije dvije kune", dodaje Damir Gužvinec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Zanima me mislili itko u ovoj priči i na blokirane i njihove zaštićene račune. Hoće li se konačno omogučiti internetsko plačanje i sa zaštićenih računa? Zašto su blokirani osuđeni na plaćanje vrlo visokih troškova za novčane transakcije koje mogu obavljati samo putem plaćanja gotovinom jer zaštićeni računi nemaju opciju internetskog plaćanja. Privilegije i opet svuda oko nas
Ocito vam nije jasno da se tu ne misli ni na gradane vec se pogoduje odredenoj klijentel. Ova garnitura je iskljucivo tko je uz vatru se grije, a ostali nek se smrznu
Zanima me mislili itko u ovoj priči i na blokirane i njihove zaštićene račune. Hoće li se konačno omogučiti internetsko plačanje i sa zaštićenih računa? Zašto su blokirani osuđeni na plaćanje vrlo visokih troškova za novčane transakcije koje mogu obavljati samo putem plaćanja gotovinom jer zaštićeni računi nemaju opciju internetskog plaćanja. Privilegije i opet svuda oko nas
Uključite se u raspravu