Prošlog tjedna izašao je još jedan niz njemačkih podataka o proizvodnji, a grafikoni ne izgledaju lijepo.
Zbog svoje veličine i važnosti za svjetsku trgovinu, ako njemačka proizvodnja kihne, svi ostali mogu se prehladiti, ocijenio je u analizi Business Insider.
Među najjačim gospodarstvima svijeta, utjecaj na druga tržišta velik
Jedino pitanje koje najviše zabrinjava europsko gospodarstvo je kolaps njemačke proizvodnje koji je upravo u tijeku.
Europska središnja banka stalno izdaje upozorenja o gospodarskom zdravlju cijele regije, a predsjednik Mario Draghi u srijedu je izjavio kako se gospodarski rast zaustavlja zbog pada potražnje, što je posebno zabrinjavajuće za Njemačku.
"Zima se vratila s osvetom nad industrijskim sektorom. Šokantan pad njemačkog proizvodnog indeksa na najnižu razinu od 2012. godine je snažan podsjetnik da su izgledi za industrijski sektor i dalje neizvjesni, pod utjecajem mnoštva potencijalnih negativnih šokova – od tvrdog Brexita do uvođenja carina od strane SAD-a", poručio je analitičar Oxford Economicsa Angel Talavera svojim klijentima.
Iako proizvodnja u Njemačkoj nije tako velika kao njezin sektor usluga, koji ostaje živahan, zemlja je psihološki identificirana sa svojom povijesnom proizvodnom snagom i tvrtkama kao što su BMW, VW, Audi, BASF-u i Bayer.
Njemačka je također najveće gospodarstvo u Europi. Nalazi se u središtu valutnog područja eurozone, s najvećim trgovinskim partnerima van Europe – Kinom i SAD-om.
To je ujedno i četvrto najveće svjetsko gospodarstvo.
Zato će se recesija iz Njemačke preliti diljem globalnih tržišta.
Sektor usluga u Njemačkoj još uvijek otporan
"Jaz između usluga i proizvodnog PMI-a sada je porastao na razine koje nisu viđene od globalne financijske krize", napisao je Talavera u bilješci koju je vidio Business Insider.
PMI se odnosi na indeks menadžera nabave, koji je u bliskoj korelaciji sa stvarnom aktivnošću i može predvidjeti daljnje padove.
Uz PMI, to može predvidjeti i IFO indeks.
No da bi bilo jasno, analitičari ne očekuju ponavljanje financijske krize (iz 2008.) ove godine. Oni razgovaraju o mogućem ponavljanju blagih recesija iz 2002. i 2012. godine.
Naime domaća potražnja je još snažna u Njemačkoj, a sektor usluga je još uvijek otporan.
"Porast indeksa IFO u ožujku [anketa o poslovnoj klimi koja je šira od proizvodnog PMI-a] ne čini mnogo na podizanju magle neizvjesnosti oko izgleda za njemačko gospodarstvo. Snažan porast očekivanja ipak ublažava strah od recesije, koji je stvorio strahovit pad PMI-ja prošlog tjedna. Izražena snaga u sektoru usluga i dalje sugerira tek malo prelijevanje industrijskih problema na domaću potražnju", rekao je Oliver Rakau, analitičar Oxford Economicsa, u obavijesti klijentima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu