Banke su u prošloj godini ugasile čak 5500 podružnica. Kako bi se zbog financijske krize spasile od sigurne propasti, banke su u posljednjih nekoliko godina masovno počele gasiti podružnice i davati otkaze svojim zaposlenicima.
Prošlogodišnji broj ugašenih podružnica čini 2,5 posto ukupnog broja banaka u Europskoj uniji, čime je Stari kontinent ostao bez 20.000 bankarskih prodajnih mjesta u odnosu na vremena prije krize, piše Reuters. Prema podacima koje je Reuters dobio od Europske središnje banke (ECB) prošlogodišnje gašenje podružnica nije bilo toliko žestoko kao godinu prije. Tada su banke ugasile 7200 svojih podružnica. Kreditori diljem Europe zatvarali su svoje podružnice kako bi smanjili operativne troškove i poboljšali dobit koja se ionako rapidno topila zbog krize. Istodobno, potrošači su se okrenuli virtualnom svijetu u kojemu se više koriste internet bankarstvo te mobilne bankarske usluge.
Analizirani podaci ECB-a pokazuju da su banke od 2008. do 2012. godine ugasile ukupno osam posto svih podružnica. Nakon tih rezova ostalo je 219.000 podružnica odnosno jedna na 2300 zaposlenika. Prošlogodišnja gašenja uglavnom su se događala u perifernim članicama eurozone. Najveći udar bio je u Grčkoj u kojoj je prošle godine zatvoreno 5,7 posto ukupnog broja bankarskih podružnica. Istodobno su spajanja lokalnih banaka dovela do 219 zatvorenih podružnica.
Taj trend trebao bi se nastaviti i ove godine s obzirom na to da bi grčka banka Pireus trebala zatvoriti oko 312 podružnica koje je preuzela od tamošnjih banaka u ožujku ove godine. Masovni gubici na plasiranim kredittima prisilile su i španjolske kreditore na smanjenje broja podružnica kako bi smanjili troškove i preživjeli burna vremena. U toj je državi ugašeno 4,9 posto ukupnog broja bankarskih podružnica, odnosno njih 1963. Ni Irska nije ostala pošteđena. Ukupan broj bankarskih podružnica u toj je državi smanjen za 3,3 posto, a kako očekuju stručnjaci, taj bi se trebn trebao nastaviti i ove godine. U Italiji broj banaka je smanjen za 3,1 posto.
S druge pak strane, nisu banke prošle godine isključivo gasile neprofitabilna poslovanja i smanjivale broj zaposlenih. U nekim državama broj podružnica je porastao. Najviše je raslo u državama istočne Europe. Tako je primjerice bilo u Poljskoj u kojoj je povećan broj podružnica za četiri posto, u Čaškoj za 2,3 posto, a u Litvi za 1,8 posto. Podaci ECB-a pokazuju da u Velikoj Britaniji nije bilo velikih promjena i broj podružnica ostao je na gotovo istoj razini (11.870).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.U HR niti jedna!
LOŠE, LOŠE [emo_mrgud]
Uključite se u raspravu