Analiza područja računalnog programiranja, savjetovanje i povezanih djelatnosti, prema podacima baze Bon.ba Agencije TEC, pokazuje da je IT jedan od najbrže rastućih sektora gospodarstva u BiH, s ukupnim rastom od 72% u proteklih pet godina. Taj sektor danas pridonosi s oko 150 milijuna KM (600 milijuna kuna) u ukupnom BDP-u BiH, dok su operativni prihodi IT kompanija u odnosu na 2010. godinu porasli za 60%, broj zaposlenih gotovo 67%, a neto dobit se utrostručila, pokazuje analiza Agencije TEC koju prenosi portal Akta.ba.
Agencija je analizirala sve IT kompanije u oba BiH entiteta, ukupno njih 423, od čega je 386 malih, 28 srednjih i 9 velikih gospodarskih subjekata. Tako će se na popisima najvećih, kao i brzorastućih IT kompanija, koje su pokazale napredak rastom prihoda od 201% do 1419%, rastom broja zaposlenih i do 583% i izvozu u prvi plan izbiti gotovo nepoznate, ali kvalitetne kompanije poput NSofta iz Mostara, Kolektiva iz Sarajeva, H&H iz Tuzle ili Bicoma iz Zenice.
Riječ je o kompanijama čiji je minimalan prihod iznosio 100.000 KM u 2011. godini i koje su imale najmanje 10 zaposlenih. Prema tim podacima, u razdoblju od 2010. do 2014. operativni prihodi IT kompanija porasli sa 166.920 KM na 328.226 KM, dakle za gotovo 60%, a broj zaposlenih porastao je za više od 66%, sa 1891 na 2845. Neto dobit kompanija iz tog područja više se nego utrostručila – sa 15.005 na 43.655 KM, a većina te dobiti ostvarena je izvozom.
Tako je 2011. izvoz IT kompanija iznosio 31.480 KM, što je u 2014. godini dosegnulo 59.416 KM. Taj je porast izvoza iznosio 53%, navode iz TEC-a. IT kompanije iz Bosne i Hercegovine uglavnom izvoze svoje proizvode ili razvijaju softver za inozemne klijente, a takvih je oko trideset tvrtki u BiH. Međutim, Brano Vujičić, vlasnik jedne IT kompanije i bivši predsjednik Udruženja za informatičke tehnologije, kaže da BiH zaostaje za zemljama regije. "Hrvatska ima otprilike jednak broj stanovnika kao Bosna i Hercegovina. Kada analiziramo IT tržište, Hrvatska ima oko 6,5 puta veće tržište, a time mislim na promet u IT sektoru, u odnosu na BiH. To dovoljno govori koliko mi zaostajemo za zemljama u susjedstvu, a da ne govorim o zemljama u EU ili SAD-om", objašnjava Vujičić.
Bez državne potpore
BiH tvrtkama prejaka konkurencija iz okruženja
"Prepreka je samo tržište BiH, koje je i malo i siromašno. Tvrtke koje se temelje isključivo na uslugama i proizvodima za domaće tržište ne mogu zabilježiti značajniji rast. Ako se pribroji i konkurencija iz okruženja, koje je jača jer su imali više vremena za razvoj, onda se naše tržište stalno sužava. Problem je što BiH nema strategiju razvoja informacijskog društva i IT sektora, jer nemamo potporu vlasti, niti je ona prepoznata kao konkurentna industrija", kaže Brano Vujičić vlasnik IT tvrtke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu