Marin Strmota (31), državni tajnik u Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, prvi je demograf koji se u vlasti bavi demografskim problemima koji zemlju vuku na dno. Otac je dvoje male djece pa je svjestan problema obitelji u suvremenom društvu koji ih ograničavaju u želji da imaju više djece. Pročitajte dio intervjua koji je dao za Večernji list:
Kako ćete utjecati na poslodavce da budu fleksibilniji prema roditeljima male djece?
Postoje brojni primjeri provođenja obitelji prijateljskih politika koji rezultiraju win win situacijom, i za radnike i za poslodavce. Ako se gleda otegotno na roditelje s djecom, ako nema svijesti da čovjek nije jedinka koja samo radi i spava, nego ima i obitelj te ako oko toga ne možemo postići konsenzus u društvu, uzalud nam svaka strategija. Uz bolji menadžment u tvrtkama i bolju preraspodjelu radnog vremena i poslova može se lako postići pozitivna diskriminacija majki.
I sada je po zakonu moguće skraćeno raditi, ali nije i u praksi. I po tome smo na dnu EU?
ZOR ima puno prostora za poboljšanje s aspekta demografske revitalizacije zemlje i o tome ćemo razgovarati s ministrom Ćorićem. Treba riješiti pitanje kako provesti u praksi skraćeno radno vrijeme za roditelje s djecom koji to žele, do koje dobi djeteta to omogućiti, a da se roditelji ne moraju plašiti da će biti diskriminirani i da će izgubiti posao ako rade skraćeno. Skandinavske zemlje tu su dobar primjer. Učinkovitost radnika nije uvijek povezana s brojem radnih sati. Netko može puno više napraviti za četiri sata ako je zadovoljan nego ako sjedi cijeli dan nezadovoljan u uredu.
Što ćete učiniti za ruralne prostore? Nakon Like ispraznila se i Slavonija, iz koje mladi odlaze dok se čeka da država nešto poduzme?
Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku neće moći riješiti goruće probleme bez gospodarskog rasta, otvaranja radnih mjesta i bez sigurnosti posla. Ne žele svi mladi studirati i živjeti u velikim hrvatskim gradovima, ima i onih koji žele ostati u svojim selima i treba vidjeti može li se državna imovina nekim modelom staviti u funkciju svog stanovništva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nemojte pričati gluposti.
U Njemačkoj pola žena radi 4h a ima plaću 25% manju od onih koje rade 8h.
To bi bilo izvrsno,naravno tamo gdje je moguće.
Znači, ukinuti većinu povlastica majkama a omogućiti ovu bi bio pravi potez.
Ali šta kad nitko nije niti čuo za ovo o čemu pričam a kamoli da to primjeni u praksi.
Win-win situacija kada radnik ne dolazi na posao je moguća samo kada su u pitanju uhljebi i paraziti na državnoj sisi. Za njih i za nas bi bilo najbolje da nitko takav nikad ni ne dođe na posao.
hoce li tako i u Pevcu?
Evo uhljebima jošm povlastica jer u privatnom sektoru je ovo (s razlogom) neprovedivo
Uključite se u raspravu