Wal-Martov uvoz robe iz Kine doveo je do gubitka 400.000 radnih mjesta u SAD-u između 2001. i 2013. godine, procjenjuje američka neprofitna organizacija EPI.
Wal-Mart, najveći svjetski trgovački lanac, u tom je razdoblju pridonio rastu trgovinskog deficita SAD-a s Kinom s 15,3 posto, procjenjuje se u izvješću Ekonomsko-političkog instituta (EPI).
Američki trgovinski deficit s Kinom povećan je tijekom dvanaest godina, do 2013., gotovo četiri puta, na 324.2 milijarde dolara.
"Wal-Mart je pridonio nepoštivanju radnih prava u Kini i povredi međunarodnih trgovačkih normi, pružajući golemi i sveobuhvatni kanal za distribuciju umjetnog, jeftinog i subvencioniranog kineskog izvoza u SAD, tvrdi EPI.
Institut navodi i kako je Wal-Martov plan o povećanju prodaje robe američkog podrijetla rezultirao vrlo malim povećanjem broja radnih mjesta u američkom proizvodnom sektoru.
S druge strane, Wal Mart odgovara kako je analiza EPI instituta manjkava te kako je povećao broj radnih mjesta kroz proširenje svog poslovanja u području opskrbe, logistike i distribucije.
Wal-Mart također navodi izvješće Boston Consulting Group gdje piše kako će taj trgovački lanac, temeljem svojih proizvodnih inicijativa, posredno kreirati približno milijun novih radnih mjesta u SAD-u do 2023. godine, uključujući i izravno povećanje broja novih radnih mjesta do 250.000.
EPI, s druge strane, ističe kako će rastući američki deficit i sve veći Wal-Martov uvoz vjerojatno ugasiti mnogo više poslova nego što će ih ta kompanija pokrenuti u SAD-u tijekom sljedećeg desetljeća.
Wal-Mart je 2013. najavio da će do 2023. od američkih proizvođača kupiti robe u vrijednosti 50 milijardi dolara. Prvotni je cilj kasnije podignut na 250 milijardi dolara, nakon pritiska sindikata i ostalih kritičara koji su isticali da Wal-Martova politika niskih cijena podriva američko tržište rada.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.a di ti vidis regulaciju ovde? Ajd procitaj do kraja prije neko pocmes kuckat
je li to ono slobodno trziste gdje nema regulatora i koji se ne mijesa ni u sta?
🙂
Uključite se u raspravu