Igračka koja će djeci biti zabavna, a ujedno će biti i medicinsko pomagalo koje će pratiti zdravstvno stanje mališana – zvuči predobro da bi bilo istinito. No, ako se tržišno realizira startup projekt zagrebačkih studentica Josipe Majić i Ane Burice, to bi uskoro mogla postati realnost.
Odabrala ih EU
Teddy The Guardian izgleda poput svakog drugog plišanog medvjedića za djecu, ali se razlikuje po onome što sadrži u sebi. Njegove velike uši, nos i udovi opremljeni su čipovima u sebi imaju ugrađene medicinske senzore koji prate djetetov rad srca, tjelesnu temperaturu i zasićenje kisikom. Svaki put kada dijete stavlja Teddyjevu šapu na svoje čelo ili ga zagrli, medini senzori detektiraju vrijednosti, snimaju ih i prenose u realnom vremenu na mobilnu aplikaciju u kojoj se podaci analiziraju. Cijeli koncept razvile su Josipa Majić i Ane Burica koje su s ovim projektom već pobjeđivale na raznim startup konferencijama i koje iza sebe već imaju jedan uspješan medicinski projekt iDerma. Ana i Josipa studentice su međunarodnih programa na Ekonomskom fakulteta u Zagrebu, a javnosti su poznate po tome što ih Europska unija sredinom godine uvrstila među mlade i uspješne ljude iz Hrvatske, a kako bi kroz priče o njihovim postignućima predstavila Hrvatsku kao svoju 28. članicu.
Vrhunski mentori
Kako pojašnjavaju same autorice, želja im je bila spojiti bogatu hrvatsku tradiciju u tekstilnoj industriji s novim tehnološkim mogućnostima koje pružaju certificirani medicinski senzori, a koji se upravljaju kroz sustave otvorenog koda. Ova kompleksan proizvod razvijaju uz pomoć vrhunskih mentora iz SAD-a, Japana i Austrije koje su studentice upoznale kroz studij u inozemstvu, kao i više međunarodnih informatičkih natjecanja gdje su osvojile brojne nagrade. Za sada se čeka ozbiljni investitor koji bi uložio u njihov projekt. Njihov prethodni projekt, IDerma, softversko je rješenje koje dermatolozima, ali i šire u medicini, omogućuje prikupljanje podataka o pacijentima i praćenje terapije na jedinstven i personaliziran način. IDerma dugoročno rješava problem neadekvatnog sustava praćenja stanja te omogućuje interaktivnu komunikaciju između medicinskog osoblja i pacijenata. Aplikacije već koriste mnoge klinike u svijetu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu