Bezgotovinske su transakcije sve popularnije diljem svijeta, čak do mjere da se sve češće javljaju zabrinuti glasovi koji se pitaju kakva je onda uopće budućnost papirnatog novca. Kako u svijetu, tako i u Hrvatskoj raste popularnost ovog načina plaćanja, sve skupa potaknutu rastućim potrebama potrošača za jednostavnim, sigurnim, brzim i digitalnim rješenjima. Navedeno je potvrđeno i u sklopu istraživanja Mastercard MasterIndex o korištenju financijskih usluga među korisnicima kartica u dobi od 18 do 55 godina u Hrvatskoj, koje je bilo i prilika da se otvori još jedna vrlo zanimljiva tema i pokrene rasprava o još pratećem vrlo vitalnom trendu i svojevrsnoj revoluciji u identifikaciji platitelja.
Naime, biometrijske autentikacije kao što su aplikacije za potvrdu identiteta putem fotografije ili otiska prsta predstavljaju značajan korak u evoluciji bezgotovinskog mobilnog i e-plaćanja, a Mastercard ih je među prvima uveo na svjetska tržišta. Jedan od takvih najpoznatijih načina autorizacije transakcije naziva se Selfie pay, a podrazumijeva aplikaciju koja korisnicima omogućava da plaćanje putem interneta potvrde pokazujući vlastito lice kameri svog pametnog telefona. Stvar je vrlo jednostavna – sustav će kupovinu odobriti ili neće odobriti nakon skeniranja jedinstvenih fizičkih karakteristika korisnika. Svako lažno predstavljanje, primjerice unaprijed napravljenom fotografijom, je onemogućeno zahtjevom da korisnik prilikom autorizacije treba – trepnuti.
Postoji i biometrički način identifikacije platitelja otiskom prstiju, a oba načina inicijalno su kreirana s ciljem ubrzanja kupnje eliminacijom zasebne autentikacije zaporkama. Dodatna prednost kod ovih načina plaćanja krije se i u činjenici da korisnici inače istu zaporku upotrebljavaju na više web lokacija, od e-maila pa nadalje, što stvara dodatnu ranjivost sigurnosti podataka. Također, eliminira se i mogućnost zaboravljanja lozinke i PIN-ova, jer ih nema.
Potvrdu da je stiglo vrijeme za ovu vrstu usluge u ovoj su tehnološkoj kompaniji dobili u nekoliko ispitivanja mišljenja korisnika, pri čemu je očito presudno bilo ono provedeno u Nizozemskoj u prošle godine gdje se 9 od 10 korisnika izjasnilo da bi svoju lozinku zamijenili biometrijskom identifikacijom. Čak 75 posto ukupnog broja ispitanika kazalo je i da vjeruje kako će se biometrijskom identifikacijom smanjiti prijevare. Tehnologija iz dana u dan mijenja naličje svijeta koje poznamo, ali veći dio tog procesa u ovom trenutku još uvijek nam očito ide u korist.