U Sisak dolaze tri velika investitora: “To se nije dogodilo preko noći”

Autor: Ante Pavić , 28. ožujak 2015. u 09:45
Foto: Nikola Ćutuk / Pixsell

Sisak je grad koji doživljava tranziciju iz teške industrije u proizvodnju novih tehnologija.

Sisak je grad koji doživljava tranziciju iz teške industrije u proizvodnju novih tehnologija, jedan je od ključnih zaključaka okupljenih poduzetnika i političkih dužnosnika na Poslovnom uzletu u organizaciji Poslovnog dnevnika koji je u petak održan u tom gradu na tri rijeke. „Gospodarstvo je teško zamisliti bez velikih sustava, ali mali i srednji poduzetnici mu daju dublju dimenziju“, naglasio je glavni urednik Poslovnog dnevnika Mislav Šimatović dajući tako do znanja kome se obraća Poslovni uzlet. Kristina Ikić Baniček, gradonačelnica Siska, istaknula je da prepoznate prilike i dobri odnosi s poslovnom zajednicom čine onu razliku između uspješnih i neuspješnih gradova.

„To je upravo ono što radimo – povezujemo se i njegujemo dobre odnose s poduzetnicima i obrtnicima“, dodala je Ikić Baniček. Podsjetila je da su dolazak u Sisak najavila tri velika investitora. „To se nije dogodilo preko noći. Mjesecima smo ih zvali, i nerijetko doslovno vukli za rukav“, opisala je Ikić Baniček izrazivši zadovoljstvo što je recesija u Hrvatskoj prekinuta „nakon dugih šest godina“. Nezaposlenost je u Sisku pala 10 posto što je, kako kaže, rezultat i kvalitetnih državnih programa za poticanje zaposlenosti. Okupljenim poduzetnicima u dvorani u zgradi Poduzetničkog inkubatora Sisak (Pisak), poručila je da im se bitno educirati kako bi uspjeli na tržištu i bili konkurentniji.

Upravo se za to pokušava pobrinuti i gradska tvrtka Sisak projekt koju je direktor Julije Katančević opisao kao čvorište koje je na raspolaganju gradskim poduzećima i ulagačima, ali koja isto tako služi i kao pomoć poduzetnicima da razvijaju ideje i projekte te da ih kasnije i primjenjuju. „Grad Sisak se brine za pametno gospodarenje prostorom“, naglasio je Katančević nastavljajući da su u skladu s tim izgrađene dvije Poslovne zone u Sisak. One su, kako je rekao, u srži gradskih interesa te Grad želi da se napune poduzetnicima i radnicima. Poslovne zone Barutana i Pračno su već spremne za poduzetnike i punu proizvodnju koja se već odvija u njima. „Želimo da u njima poduzetnici otvaraju nova radna mjesta i stvaraju proizvode dodane vrijednosti“, kazao je Katančević. U pripremi je, pohvalio se Katančević i Centar kreativnih industrija koji bi trebao postati toliko željeni zamašnjak industrije. „Kao i sve velike rijeke, tako i veliki projekti teku iz provincije. Naši kreativci razasuti su po cijelom svijetu, a želimo ih dovesti u naš Centar kreativne industrije“, najavio je Katančević.

Osim toga, u razradi je i Tehnološki park Sisak, koji se prema priznanju Katančevića, planira već niz godina. Gradske vlasti sada žele realizirati tu ideju. „Imamo Metalurški fakultet i kvalitetne srednje škole pa sve to želimo multidisciplinarno povezati u tehnološkom parku koji će biti pokretač gospodarstva“, zaključio je željom Katančević.  

Komentari (5)
Pogledajte sve

koja je to industrijska grana u njemačkoj propala preko noći? meni je njemačka upravo primjer najsporije moguće evolucije u industrije, ako me nećete bukvalno shvatiti da za to parabolu uzmete jednak vremenski raspon kao za evoluciju vrsta.

ne znam pak nijednu zemlju koja razvija najmodernije tehnologije a da nije šampion u klasičnoj industriji: švicarska valjda nikad nije ništa naprečac zatvorila, danci i finci su rabuali klasične industrije do krajnjih mogućnosti. da bi uopće došli do modernih industrija, oni su jako puno ulagali u tehnološki orijentiran obrazovni sustav, a to je jako dugi proces.

pitanje je i što tko zove modernim – nijemci gotovo svuda zovu tehnologije vezane za obnovljive izvore modernim čudom, a amerikance mnoga od tih čuda imaju u klasičnoj upotrebi od sedamdesetih prošlog stoljeća.

ja osobno ne znam ama baš nijedan primjer države koja se uspela visoko improvizacijama. ako me netko može demantirati argumentima, rado ću saslušati, ali je čudno da se nigdje u svijetu ne može lako naći takvi primjeri, a naši političari i s politikom vezani poduzetnici u pravilu nude čuda takvog tipa.

zanimljivo je recimo da je u glini napravljen jedan izvanredan projekt bioelektrane, većinom su ga osmislili i proizveli naši ljudi, a nisam čuo da je ikad organizirana i najskromnija poslovna konferencija tamo. valjda našim medijima nije zanimljivo ako nema puno uvozne robe, visoku tehnologiju će nama poslati angela merkel u kaminonima, mi ćemo samo to raspakirati i postati svjetski no.1.

Dolazi DIV i proizvodit ce betonske pragove za zeljeznicke pruge, te dolaze dva energetska postrojenja, mislim da je jedno od njih, postrojenje na drvnu masu odnosno sjecku. Summa summarum dvjestotinjak radnih mjesta. Sto se tice novih tehnologija, 40 godina zivim u Njemackoj i dobro znam, kako je Rurska oblast izgledala tada a kako izgleda danas. Teske industrije, ako izuzmemo Thyssen-Krupp grupaciju i jos poneki ugljenokop, skoro da i nema. I nije se dogodila evolucija, jer toliko vremena se nema! Kad pojedine industrijske grane preko noci propadaju, moraju se nuditi rjesenja u hodu. To se upravo dogadja sa Siskom. Naravno da improvizacija kao stalno rjesenje nije pozeljna, ali je dobrodosla, ako se paralelno s njom radi na preustroju svih raspolozivih resursa.

U Sisak dolaze tri velika investitora

Tri sam puta pročitao cijeli tekst i nisam našao ime ni jednog od ta tri famozna investitora. Toliko o tekstu

Pesimisti vide samo pesimizam. Trebamo malo optimizma.
U pesimističkim vremenima samo korupcija i kriminal zarađuju a građani gube.
Živnimo malo.

New Report

Close