Biljke se često dohranjuju raznim gnojivima kako bi rasle brže i bolje, a ta gnojiva često sadrže i kemikalije. Ipak, ako se odlučite za prirodno gnojivo, možete to napraviti pomoću nekih tekućina ili namirnica koje imate kod kuće, piše Mirovina. Jedna od njih je i pivo.
Svi žele da im biljke brzo rastu, da budu zdrave i da imaju puno cvjetova ili listova. To je moguće postići pomoću prirodnih gnojiva. Ipak, i ovdje je potrebno obratiti pozornost na nekoliko stvari. Donosimo kako napraviti četiri jednostavna gnojiva koja možete napraviti i kod kuće.
Zašto se biljke prihranjuju?
Biljke se prihranjuju kada vidite da s njima nešto nije u redu. Tako kada se mijenja boja listova, odnosno kada boja postane žuta ili bijela treba reagirati. Ovo najčešće znači da biljki nedostaje nekih minerala, najčešće željeza.
Prihrana biljaka jednako tako povećava otpornost na bolesti i razne nametnike. Prihrana se može odvijati ulijevanjem gnojiva u zemlju ili njegovim stavljanjem na listove. Također, treba paziti na količinu prihrane, ali i na to da se biljke ne prihranjuju prečesto.
Biljke i prirodno gnojivo
Prirodno gnojivo je uvijek bolji izbor od onih kupovnih koja sadrže razne kemikalije. Puno je zdravije i bolje za biljke, a možete iskoristiti sastojke koje već imate kod kuće. Prirodno gnojivo se može koristiti na biljkama, kao i na voću i povrću u vrtovima.
Pivo
Dobro prirodno gnojivo će biti ni više ni manje nego – pivo. Pivo je bogato vitaminima B, kvascem i šećerom, a oni će pozitivno utjecati na biljke. Ipak, za najbolje rezultate pivo treba pomiješati s vodom. Neće smetati ni ako je pivo ishlapilo. Ovo se može koristiti jednom u dva mjeseca.
Kvasac
Čaj i zobene pahuljice
Kao dobra prihrana će biti i čaj, točnije sadržaj vrećice čaja. Vrećicu otvorite, a sadržaj stavite u veću staklenku ili lonac. Dodajte žlicu zobenih pahuljica i zalijte vrućom vodom. Ostavite da stoji preko noći, a ujutro procijedite i time zalijte biljke. Ovaj pripravak možete napraviti i koristiti jednom u dva mjeseca.
Od koprive se mogu pripremiti razna gnojiva. Potrebno je kilogram svježe ili 200 grama suhe koprive potopiti u deset litara vode u plastičnoj posudi ili kanti. Ostavi se da stoji oko 15 dana s povremenim miješanjem. Kada je vani toplije, fermentacija će trajati i kraće, oko pet dana. Fermentacija je gotova kada se prestane pjeniti. Nakon toga se sadržaj procijedi i koristi se razrijeđeno s vodom u omjeru 1:50 kada se folijarno gnoji ili u omjeru 1:10 kada se zalijeva zemljište. Kanta se može pokriti tkaninom i drži se na sunčanom mjestu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu