Svakoga srpnja ekonomisti, poslovni lideri, nevladine organizacije i političari diljem svijeta okupljaju se u Aix-en-Provenceu u Francuskoj povodom trodnevnog Skupa ekonomista u organizaciji francuskog trusta mozgova pod nazivom Cercle des Économistes (Krug ekonomista). Ovogodišnji forum usredotočio se na promjenjivu prirodu rada.
Vrijeme sastanka podudaralo se s gorljivom raspravom u Francuskoj vezanom uz Uber, inovativni servis za dijeljenje prijevoza, što nije moglo biti prikladnije. Tema foruma nesumnjivo je izabrana djelomice kao reakcija na bojazni da će tehnološki napredak dovesti do širenja nezaposlenosti, dok strojevi postaju dovoljno napredni da zamijene ljude u izvođenju rastućeg broja zadataka. Kao što je naglasio Andrew McAfee s MIT-a, kroz povijest tehnološke su revolucije "na posljetku dovele do više poslova iako su se oni razlikovali, ali kako strojevi postaju sve pametniji, ovaj put moglo bi biti drukčije".
S obzirom na tu mogućnost, McAfee upozorava na to da bismo mogli ponovno izgraditi naša društva kako bi, dok pamentni strojevi povećavaju produktivnost, opadajuća potražnja za ljudskim radom dala rezultate koji bi poboljšali blagostanje poput viših (i ujednačenije distribuiranih) prihoda i više slobodnog vremena. Nije on jedini: John Maynard Keynes predvidio je tu mogućnost prije 85 godina.
Cjenovna diskriminacija
Uber, koji omogućava ljudima spajanje s raspoloživim vozačima putem aplikacije za pametni telefon, vrsta je uznemirujuće tvrtke koja je pokretač tih promjena. Bijes taksista u Francuskoj, kao i diljem svijeta, osobito izaziva tvrtka UberPOP (koja se izvan Europe naziva UberX), pružatelj usluga bez dodatnih pogodnosti. Tvrtka Uber povukla je UberPOP iz Francuske, barem privremeno, iako ne prije nego što su njihovi top menadžeri bili uhićeni zbog ignoriranja vladina naloga vezanog uz obustavu usluga UberPOP. No, vrsta inovacije koju Uber predstavlja neće se moći zaustaviti tako lako. Uberov softver, na neki način, obavlja posao tisuća Walrasovih licitatora koji rade u materijalnom prostoru i vremenu, dovodeći do gotovo savršene cijenovne diskriminacije.
Zrakoplovne tvrtke već dugo pribjegavaju cjenovnoj diskriminaciji, nudeći širok raspon cijena za iste daljine leta, ovisno o datumu i vremenu. Međutim, kontekst cijena tvrtke Uber jedinstven je po svojoj izravnosti, postignutoj punim iskorištavanjem moderne tehnologije komunikacija. Kad je o poslu riječ, Uber otvara više radnih mjesta nego što ih zatvara. To dovodi do jasnog povećanja učinkovitosti, kao i do poboljšanja prihoda. Čak i kad bi gubitnike u potpunosti kompenzirali, zbroj zarade – raspodijeljene u tvrtki, među njezinim, većinom honorarnim, radnicima i njezinim kupcima – naveliko bi nadmašio gubitke. Unatoč tome, ima realnih problema koje je nužno riješiti.
Ponajprije, ima gubitnika: tradicionalni vozači taksija, koji su često trebali plaćati znatne naknade za licenciju i stoga ne mogu konkurirati Uberovim niskim cijenama. Iako se takvi problemi uvijek susreću prilikom pojavljivanja novih uznemirujućih tehnologija, inovacije i njihovo usvajanje događaju se brže nego ikad. Od vozača taksija traži se da se prilagode za nekoliko dana, a ne godina, što ostavlja demokratskim sustavima malo vremena za određivanje koliku bi naknadu oni trebali dobivati i kako bi ona trebala biti raspoređena.
Drugi je problem regulacija. Od taksija imamo ne samo porez na dohodak, već i porez na dodanu vrijednost i porez na promet. No, softver tvrtke UberPOP, barem do ovog trenutka, onemogućavao je naplaćivanje poreza na dodanu vrijednost. Po pitanju jednakih mogućnosti, lokalne ili nacionalne vlasti trebale bi zahtijevati da ta tvrtka integrira softver za naplatu poreza u svoje aplikacije. Činjenica je da vozači tvrtke UberPOP, za razliku od vozača taksija, ne pokrivaju osiguranje putnika, a to također pridonosi nelojalnoj konkurenciji i mora se promijeniti.
Produbljuje nejednakost
Štoviše, u Francuskoj se vozači taksija moraju se podvrgavati redovitim zdravstvenim i stručnim testiranjima, čemu vozači tvrtke UberPOP nisu podložni. Poput svih vozača tvrtke Uber, njih "nadziru" korisnici, koji ih procjenjuju putem aplikacije nakon svake vožnje. To može biti korisna inovacija, ali to nije odgovarajuća zamjena za, primjerice, pregled vida.Konačni problem s inovativnim tvrtkama poput tvrtke Uber jest da financijska dobit ide u zapanjujuću korist vodstva tvrtke, a ne pružatelja usluga. Bilo to opravdano ili ne, doprinos takvih tvrtki rastućoj nejednakosti u primanjima – te time regulatornom zauzeću, medijskoj pristranosti i neproporcionalnom utjecaju na izborima – ne može se zanemariti.
Tvrtka Uber samo je jedan primjer uznemirujućih inovacija koje dovode do golemih povećanja učinkovitosti, kao i stvarnih društvenih i regulatornih izazova, kao što je naglasio francuski ministr gospodarstva Emmanuel Macron u svom govoru tijekom foruma Rencontres Économiques. I, zaista, tvrtka Uber jedna je od manje problematičnih inovacija jer ona otvara nova radna mjesta. No, posljedica je uspona računala sposobnih da zamijene radnike u pozivnim centrima veliko zatvaranje radnih mjesta. Izazovi koje donose takve uznemirujuće tehnologije moraju se u demokratskom sustavu riješiti na način koji osigurava pravednost, bez prijetnji napretku.
Kreativno uništavanje tzv. drugog doba strojeva ne može se i ne smije zaustaviti. No, uvjerenje da sama tržišta mogu izaći na kraj s njegovim transformativnim utjecajem čista je ludost. Činjenica je to koju je nedavna globalna gospodarska kriza, koja je bila ukorjenijena u neobuzdanim financijskim inovacijama, jasno pokazala. Prijeko su potrebne nove socijalne i regulatorne politike, čija je priroda često globalna te koje utjelovljuju novi socijalni ugovor za 21. stoljeće.
Project Syndicate, 2015.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu