Nagomilani dugovi zdravstvenih ustanova dobavljače lijekova u Hrvatskoj doveli su do zida iza kojeg ima mjesta samo za drastične mjere, upozoravaju čelnici veledrogerija. S obzirom da ne žele ugrožavati prava pacijenata, neće biti zaustavljena isporuka lijekova, tvrde u veledrogerijama, no već za ovaj tjedan najavljuju ovrhe u bolnicama kod kojih naplata potraživanja kasni i preko dvije godine! Više od deset godina problem naplate od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, odnosno od države, koči tržišno poslovanje veledrogerija. Prema najnovijim podacima, dug bolnica prema dobavljačima kreće se oko 3,2 milijarde kuna, dospjele i nepodmirene obveze iznose 1,5 milijardi kuna, a obveze HZZO-a ukupno oko četiri milijarde kuna. Odgoda naplate od bolnica u prosjeku se kreće oko 500 dana, a rokovi za ljekarne produženi su na oko 260 dana s tim da se konstantno povećavaju. Shodno tome, operativna dobit veledrogerija je ispod nule. Hrvatsko tržište veledrogerija vrijedno je oko 5,5 milijardi kuna, a oko 96% tržišta drži samo pet veledrogerija. Medika, koja je u većinskom vlasništvu Plive, zauzima nešto manje od trećine tržišta, udio Phoenix Farmacije je oko 26 posto, slijedi Oktal Pharma s oko 18 posto. Isti udio ima i Medical Intertrade, te Unipharm čija je prodaja na oko šest posto. Dobar dio vlasništva u tri najveće veledrogerije imaju njemački vlasnici. Deset posto vlasničkog udjela u Mediki prije dvije godine kupila je tvrtka Celesio, 49 posto vlasništva Oktal Pharme ima ANZAG (Andreae-Noris Zahn), a većinski vlasnik Phoenix farmacije njemačka je veledrogerijska tvrtka Phoenix International. Kako doznajemo od Damira Kuštraka, predsjednika uprave Medike, najveća hrvatska veledrogerija u petak će pokrenuti proces za ovrhu u dvadesetak bolnica koje su probile sve podnošljive rokove.
“Ukupna potraživanja Medike iznose 950 mlijuna kuna, od čega je 450 dospjelo na naplatu, a samo bolnice duguju nam dvjesto milijuna kuna. Ne znam hoćemo li uspjeti u naplati, no moramo nešto poduzeti jer se ovakva situacija više ne može trpjeti”, kaže Kuštrak. Najsvježije vijesti o problemima u poslovanju stigle su ovih dana iz Phoenix Farmacije čiji je njemački vlasnik odlučio dokapitalizirati tvrtku financijskom injekcijom vrijednom 30 milijuna kuna, odnosno povećanjem temeljnog kapitala tvrtke privatnim izdanjem 25.031 dionice nominalne vrijednosti 1200 kuna.
Vrlo glasno se šuškalo kako je Anzag udio u Oktal Pharmi kupio upravo kako bi popravio štetu nastalu zbog nelikvidnosti. Predsjednik uprave Phoenix Farmacije, Stjepan Talan, ujedno i dopredsjednik udruženja veledrogerija pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, napominje da je u poslovnom planu za ovu godinu prvenstveno smanjenje potraživanja od bolnica.
“Jedan od načina je pokušaj pojedinačnih ovrha na što ćemo se sigurno uskoro odlučiti. Radi se o 15-20 velikih dužnika koji nam već duže od godine dana duguju ukupno oko 150 milijuna kuna. Primjerice, nenaplaćeni dugovi županijske bolnice u Dubrovniku datiraju čak iz 2003. godine”, kaže Talan no uz ogradu kako nije siguran hoće li im to uspjeti, obzirom na prethodna iskustva. Poznato je, naime, da su najave ovrha veledrogerijama do sad služile samo kao sredstvo pritiska na ustanove koje bi im potom uplatile bar dio potraživanja. Veledrogerije žive upravo od takvog krpanja, no pitanje je do kad. U Češkoj, primjerice, takva je situacija kulminirala blokadom bolnica. Talan nipošto ne priželjkuje takvu situaciju, obzirom da bi glavni krivac u očima javnosti ispali upravo dobavljači lijekova.
“Ne želim da nam na naslovnicama bude vijest da smo uništili bolnice, već vijest o tome da je država uspjela reformom sustava urediti tržište lijekova”, poručuje Talan. Reforma zdravstva, međutim, ne samo da još nije došla na Sabor, već i ne donosi ništa novo osim uvođenja dvije liste lijekova. Bez povećanja participacije pacijenata u liječenju neće se ništa promijeniti, ističe Talan u ime udruge veledrogerija koja je prirodne rivale okupila za isti stol kako bi se riješio problem dugovanja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu