Iako je trebala biti otvorena za dvadesetak dana, Klinika za bolesti srca u Dugopolju još nema dopusnicu za rad Ministarstva zdravlja, a sudeći prema neslužbenim informacijama kojima raspolaže Poslovni dnevnik, u pitanje je dovedena realizacija cijeloga projekta u koji je turska Alvimedica uložila više od 30 milijuna eura.
Iz projekta koji je najavljivan kao jedan od najvažnijih u hrvatskom zdravstvenom turizmu nedavno su izašli ključni partneri Amerikanci. Riječ je o globalnoj zdravstvenoj ustanovi Houston Methodist, koja je bila zadužena za medicinske usluge, kadar, edukaciju lokalnog zdravstvenog osoblja i dovođenje stranih pacijenata. Iz Ministarstva zdravlja dobili smo potvrdu da Klinika za bolesti srca u Dugopolju još nije ni zatražila dopusnicu za rad, a sam investitor nije bio dostupan za komentar te objašnjenje što će biti s projektom.
200ljudi
najavljivali su da će zaposliti u bolnici u Dugopolju
Eventualne vijesti o investiciji u Hrvatskoj nismo mogli provjeriti ni na internetskim stranicama Alvimedice, koje su nedostupne posljednjih nekoliko dana. O budućnosti bolnice nije želio razgovarati ni Marin Bosotina, bivši vlasnik objekta i medicinskog centra Analiza, koji je nedovršeni objekt bolnice lani prodao turskom investitoru-Nije poznato niti kako su završili brojni natječaji za zaposlene u bolnici u Dugopolju, koje je Alvimedica objavljivala od kraja prošle pa sve do travnja 2015, a od nekih domaćih partnera na projektu doznajemo da već neko vrijeme nemaju kontakte s investitorom.
Alvimedica je inače svjetski proizvođač medicinskih uređaja u intervencijskoj kardiologiji i među tri je najveća europska proizvođača stentova, te ima pet kliničkih centara u Turskoj, Italiji i Nizozemskoj. Kako su najavljivali u oglasima za posao u kojem su tražili kadrove za bolnicu, Klinika je trebala biti otvorena za pacijente u lipnju. Klinika se proteže na 11 tisuća četvornih metara, a najsuvremenije opremljen objekt raspolaže s 54 kreveta, dvije operacijske dvorane, dva laboratorija za katetere i hibridnom operacijskom salom.
Vrhunska oprema
"Alvimedica Heart Center (AHC) će se baviti liječenjem bolesti srca. Vodeći kardiolozi, kardiovaskularni kirurzi i drugi stručnjaci pružit će najvišu kvalitetu medicinske skrbi pacijentima iz cijele Europe i okolice koristeći najnaprednije i najmodernije tehnologije. Bolnica će također služiti i kao jedinstveni centar za obuku liječnika s najuglednijim gostujućim liječnicima na području kardiokirurgije", najavljivao je vlasnik u svojim oglasima za posao.
Dok je Alvimedica bila zadužena za vrhunsku opremu, Houston Methodist trebao je osigurati vrhunsku liječničku uslugu i najnovija svjetska znanja u liječenju stanja i bolesti srca, kako je to sredinom ožujka pojasnio Murat Kucukkaya, stariji savjetnik Houston Methodist organizacije u svom izlaganju na HTI konferenciji zdravstvenog turizma koja se održala u Krapinskim toplicama. Iako je tada istaknuo da Hrvatska ima velik potencijal za razvoj medicinskog turizma zahvaljujući brojnim faktorima, od geografskog položaja i klime te dobre cestovne povezanosti do velike kvalitete domaćeg medicinskog kadra i reputacije hrvatske medicine, Kucukkaya je na konferenciji naveo nekoliko okolnosti zbog kojih je investiranje u Hrvatskoj još uvijek velik izazov.
Problem pravilnika
Prvo je istaknuo da investitore odvraćaju komplicirani i zastarjeli zakoni, poput Pravilnika o minimalnim tehničkim uvjetima koji ne prati trendove u medicini. Investitor je stoga u Dugopolju bio prisiljen napraviti mnogo kompromisa već u građevinskom smislu. Također, u javnosti su se pojavili komentari da strani investitori žele koristiti domaće liječnike i medicinski kadar za liječenje stranih pacijenata, dok istodobno hrvatski sustav pati od nedostatka kadra.
Naime, u početku se očito razmatrao model prema kojem bolnica ne bi imala ugovor s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje, što je Kucukkaya demantirao, jasno rekavši da se očekuje suradnja s HZZO-om. Jedna od dilema investitora, kad je u pitanju razvoj zdravstvenog turizma, bilo je kako dovesti pacijente u Split izvan ljetne sezone, s još uvijek premalo izravnih letova za Split. Nije jasno jesu li navedeni razlozi bili dovoljni da Houston Methodist odustane od razvoja medicinskog turizma u Hrvatskoj. Neslužbeno smo doznali da je došlo do promjena u menadžmentu Houston Methodist organizacije, te da je novi menadžment imao drukčiju viziju poslovanja organizacije u koji se u ovom trenutku nije uklopila Klinika u Dugopolju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu