Iako je drugi sastanak pregovaračkih timova Hrvatske vlade i MOL-a oko upravljanja Inom bio zakazan za petak, 25. listopada u Zagrebu, on se, barem zasad, neće održati. Kako doznaje Poslovni dnevnik, Hrvatska vlada donijela je odluku da do daljnjega prekine pregovore s MOL-om.
Ta informacija potvrđena je od strane dva neovisna izvora, a neformalno je potvrđena i iz Vlade, uz pojašnjenje kako odluku izravno nije donijela sama Vlada već da se radi o privremenoj mjeri koju je donijelo Vladino povjerenstvo za pregovore s MOL-om. Ipak, prema informacijama kojima raspolaže Poslovni dnevnik, razlozi otkazivanja sastanka pregovarača ozbiljnije su prirode. Naime, hrvatska strana nezadovoljna je pregovaračkim pozicijama koje su im uoči sastanka dostavljene od strane MOL-a. Razmjena prijedloga pregovaračkih točaka sastavni je dio pregovaranja, namijenjen tome da se pregovarači upoznaju sa zahtjevima suprtone strane prije samog sastanka, te formiraju stav o njima.
Taj dio pregovora dogovoren na prvom sastanku održanom prije otprilike mjesec dana u Zagrebu, a tada je i detaljno usuglašen hodogram cijelog procesa. Definirane su teme razgovora i redoslijed po kojem će se o njima raspravljati, a dogovoreno je i da se novu temu neće otvarati dok se ne postigne dogovor o onoj koja je trenutno otvorena. U Hrvatskoj vladi smatraju kako je prva dogovorena tema trebala biti rasprava o modelu korporativnog upravljanja Inom, odnosno usklađenju Ininog unutarnjeg sustava upravljanja s hrvatskim zakonima, ponajviše Zakonom o trgovačkim društvima. Ipak, prijedlozi tema za raspravu koje je Vladi poslao MOL bavili su se potpuno drukčijim pitanjima strateškog poslovnog usmjerenja Ine kojima se, prema dogovoru, trebalo pregovarati tek na četvrtom ili petom sastanku.
Upravo zbog toga, MOL-ovo ponašanje u Vladi su okarakterizirali neozbiljnim, te ih odlučili obavijestiti o privremenom prekidu pregovora. Koliko će taj prekid potrajati teško je procijeniti. Iako je moguće da se novi sastanak zakaže već sljedećeg tjedna, evidentno je kako između Hrvatske vlade i MOL-a trenutno postoji atmosfera ozbiljnog nepovjerenja i da će pregovori biti vrlo teški. O tome da takva atmosfera postoji s obje strane pregovaračkog stola svjedoči i informacija kako MOL-ov pregovarački tim više neće predvoditi potpredsjenik MOL-ove Uprave Sandor Csanyi. O tom je također mađarska kompanija prošlog tjedna izvijestila hrvatsku vladu, obrazlažući tu odluku Csanyijevim privatnim razlozima. Iako to nije rečeno, moguće je da je na Csanyijevu odluku utjecala i činjenica da je naveden kao jedan od okrivljenih u kaznenoj prijavi za nezakonito trgovanje Ininim dionicama koju je prije više od dvije godine podnijela Hrvatska agencija za nadzor financijskog tržišta (HANFA).
Umjesto jednog – dvojica
Upravo temeljem te prijave, Csanyija su u Zagrebu, nakon završetka prvog sastanka, ispitali hrvatski istražitelji, a zasad je još neizvjesno hoće li prijava biti prihvaćena ili odbačena. U slučaju da bude prihvaćena, Csanyi bi mogao biti suočen s kaznenim progonom, pa se može opravdano zapitati nije li i ta činjenica utjecala na njegovu odluku da više ne posjećuje Zagreb. Bilo kako bilo, i ta odluka izazvala je negativne reakcije hrvatskih pregovarača koji smatraju da je promjena šefa pregovaračkog tima nakon samo jednog sastanka pokazatelj MOL-ove neozbiljnosti. Csanyijevo mjesto trebala bi zauzeti dvojica ljudi, glavni izvršni direktor MOL Grupe Jozsef Molnar i član Uprave Oszkar Vilagi. Ipak, kad će imati priliku sjesti za stol nasuprot hrvatskom ministru gospodarstva Ivanu Vrdoljaku i šefu Državnog ureda za upravljanje državnom imovinom Mladenu Pejnoviću zasad je nepoznato.
Sporan i sporazum
S obzirom na najnovije događaje, pitanje je u kakvom će ozračju proći sastanak hrvatskog premijera Zorana Milanovića i mađarskog predsjednika Vlade Viktora Orbana. Njih dvojica trebali su u petak u Bruxellesu potpisati trilaterlani sporazum o plinskoj suradnji između Mađarske, Hrvatske i Ukrajine. Ta prilika trebala je poslužiti kao demonstracija kvalitetnih odnosa dvaju zemalja, bez obzira na otvorene nesuglasice oko upravljanja Inom. Ipak, zasad je neizvjesno hoće li tog potpisivanja biti, posebno zato što Ukrajinci još uvijek nisu potvrdili da su to spremni učiniti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.bravo baš su to super tempirali, da mogu i dalje baljezgati ovo
http://www.index.hr/vijesti/clanak/grcic-na-britanskohrvatskom-gospodarskom-forumu-prioritet-vlade-je-privlacenje-stranih-investicija/707872.aspx
bez straha da će im tu spiku itko progutati i omesti ih u obilaženju pubova.
Uključite se u raspravu